Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Svitavsku se zřítil ultralight

Česko

  18:03
PARDUBICE - U městečka Trnávka na Svitavsku se odpoledne zřítilo při pokusu o nouzové přistání ultralehké letadlo. Šestačtyřicetiletý pilot se při neštěstí těžce zranil. On i jeho spolucestující jsou v péči lékařů nemocnice ve Svitavách.

Malé letadlo foto: www.aeroklub.ji.cz/ aerosalon/2005-07-03-038.jpgReprofoto


"Jednalo se o zřícení při nouzovém přistávání. Letadlo narazilo do stromu, při nárazu došlo k ulomení křídla a následnému pádu na zem, pak ještě po svahu asi 250 metrů vysokým roštím do pole," popsala průběh havárie Horáková. Příčiny nehody bude vyšetřovat letecká inspekce.

Informaci o pádu letadla Ultralight Mobidik v katastru obce Městečko Trnávka - Přední Arnoštov na Svitavsku dostali hasiči ve 13:30. Na místě zasahovaly dvě hasičské jednotky, profesionální z Moravské Třebové a dobrovolná z Jevíčka.

V Pardubickém kraji je to v posledním půlroce již pátá letecká nehoda. U Helvíkovic na Ústeckoorlicku vlétlo 25. října do elektrického vedení malé  letadlo a po pádu na zem začalo hořet. Dva cestující byli vážně popáleni. O čtyři dny dříve havaroval na letišti v Ústí nad Orlicí pilot motorového rogala a těžce se zranil.

Počátkem září se ultralehké sportovní letadlo typu Straton D8 zřítilo na pole mezi obcemi Lázy a Chornice na Svitavsku. Pětašedesátiletý pilot při havárii zahynul.

Smrtelná nehoda letounu se stala také při srpnovém mistrovství ČR v bezmotorovém létání v Moravské Třebové. Jeden letoun se zřítil u Boršova na Svitavsku, v jeho kabině zahynul člen Aeroklubu Mladá Boleslav.

Pořadatelé mistrovství nalezli jeho tělo a trosky letounu v zalesněném terénu až druhý den ráno. Podle závěru letecké inspekce šlo o chybu pilota, nikoli o selhání techniky.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...