Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na vnitro přišla ze severu Evropy obálka s kyanidem

USA

  13:18
PRAHA - Na ministerstvo vnitra dorazila v úterý obálka s jedem. Oznámil to ve středu ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že zásilka byla adresována jemu a přišla ze země na severu Evropy. Podle prvních okamžitých výsledků by mohlo jít o látku na bázi kyanidu.

Budova ministerstva vnitra na Letné. foto: Wikipedia

Velící důstojník pražských hasičů Antonín Šustr sdělil, že zásilka obsahovala dvě ampule s podezřelou látkou a hasiči je v úterý předali Státnímu ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany.

Zásilka byla okamžitě prozkoumána na přítomnost výbušniny a nyní ji prověřuje laboratoř. „Ihned poté co obálka prošla kontrolou na nástražný výbušný systém a co byla látka objevena, byl podezřelý obsah dán do neprodyšného obalu. Poté byla přivolána policie spolu s hasiči,“ uvedl Chovanec v tiskové zprávě. Podle něj nikdo z pracovníků nebyl ohrožen a není nutné zpřísňovat bezpečnostní postupy. Vnitro pouze uvědomí ostatní ministerstva o podezřelé zásilce a podá trestní oznámení na neznámého pachatele. 

Zásilky s bílým práškem obdržely některé úřady včetně Hradu už v září. Podle prezidenta Miloše Zemana byl tehdy dopis napsán ve jménu Islámského státu a protestoval proti české zbrojní pomoci iráckým Kurdům. Podle středečního vyjádření ministra Chovance není pravděpodobné, že by šlo o stejného pachatele jako tehdy. „Látka je naprosto jiná, v obálce nebyl průvodní dopis,“ řekl ministr České televizi. „Musím nicméně vzít v potaz, že jsme na ministerstvu vnitra udělali mnoho důležitých rozhodnutí a začali zločincům šlapat na paty. Například jsme začali bojovat s drogovou mafií nebo jsme podpořili kurdské kolegy v boji proti Islámskému státu,“ uvedl Chovanec v tiskové zprávě. 

Podezřelé zásilky v minulosti

 • Zasílání obdobných zásilek, jaké v posledních dnech dorazily na Hrad a některá ministerstva, se celosvětově rozšířilo po teroristických útocích na USA v roce 2001. Ve Spojených státech se tehdy nakazilo několik lidí snětí slezinnou (antrax) poté, co dostali do rukou balíček obsahující právě bílý prášek.
 • Vlna podezřelých zásilek se nevyhnula ani České republice. Za rok 2001 lidé oznámili hasičům 5000 dopisů a balíčků, které vzbuzovaly podezření, že by mohly obsahovat spory antraxu. O rok později se počet těchto hlášení snížil na 500 a poté výrazně poklesl. Podle dostupných informací žádná zásilka tehdy antrax ani jinou nebezpečnou látku neobsahovala. Podobné zásilky adresované politikům se objevily i v dalších letech.
 • Říjen 2001 - Na úřadu vlády byl zachycen dopis s podezřelým práškem adresovaný tehdejšímu premiérovi Miloši Zemanovi (ČSSD). Ve stejnou dobu našla podezřelou obálku, v níž nahmatala prášek, pracovnice pošty v Ostravě-Přívoze. Zásilka byla adresována moravskoslezskému hejtmanovi Evženu Tošenovskému (ODS).
 • Září 2002 - Podezřelou zásilku, z níž se vysypal podezřelý bílý prášek, dostal tehdejší královéhradecký primátor Oldřich Vlasák (ODS).
 • 27. ledna 2004 - Na úřad vlády v Praze (premiérem byl tehdy Vladimír Špidla (ČSSD) dorazila obálka, která obsahovala bílý prášek a dopis oznamující, že jde o smrtící látku antrax. Podle expertizy, kterou provedli odborníci ze Státního ústavu pro jadernou, biologickou a chemickou ochranu v Příbrami, v obálce nebyly bakterie sněti slezinné, ale neškodný prací prášek.
 • 24. května 2007 - Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) dostal poštou obálku obsahující neznámý prášek. Testy vyloučily, že by prášek obsahoval smrtelně nebezpečný antrax, radioaktivní či výbušnou látku.
 • 24. září 2014 - Pražský hrad obdržel výhrůžný dopis s bílým práškem, který byl adresován prezidentu Miloši Zemanovi. Podle Zemana, který na Hradě nepobýval, byl dopis napsán ve jménu Islámského státu a protestuje proti české zbrojní pomoci iráckým Kurdům. Prášek nebyl nebezpečný.
 • 25. září 2014 - Na úřad vlády dorazila podezřelá zásilka podobná té, jež byla adresována prezidentovi Zemanovi. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že oba dopisy zřejmě odeslal stejný člověk.
 • 26. září 2014 - Ministerstvo zahraničí obdrželo obdobnou podezřelou zásilku, podle ministra vnitra Chovance obsahovala bílý prášek.
 • 18. listopadu 2014 - Na ministerstvo vnitra dorazila ze zahraničí obálka s jedem, informovala dnes Česká televize. Ministr vnitra Chovanec serveru novinky.cz potvrdil, že obálka přišla na jeho jméno z jedné severské evropské země. Podle prvních okamžitých výsledků by mohlo jít o látku na bázi kyanidu.
Autoři: ,

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč