Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Na vrcholu, v přímém přenosu

Česko

Horolezkyně Oh Un-sunová se včera stala první ženou, která pokořila všechny osmitisícovky i svou hlavní rivalku Edurne Pasabanovou. Ta ale tvrdí, že jihokorejská celebrita na „titul“ právo nemá, protože podváděla.

KÁTHMÁNDÚ/PRAHA Gasherbrum II, Mount Everest, Šiša Pangma, Čo Oju, K2, Makalu, Lhotse, Broad Peak, Manaslu, Kančendženga, Dhaulagiri, Nanga Parbat, Gasherbrum I a včera nakonec také zrádná Annapurna, která Korejku v cestě za vysněným prvenstvím již dvakrát zastavila.

„Hurá!“ křičela šťastná Oh Un-sunová ve výšce 8091 metrů nad mořem do televizní kamery. Její cestu totiž živě přenášela korejská televizní stanice KBS. Diváci tak mohli sledovat, jak nová „národní hrdinka“ zapichuje vlajku své země do hromady sněhu na vrcholu, a získává tak pomyslnou „korunu Himálaje“.

„Mami, tati, chybíte mi. Teď se chci vrátit zpátky domů,“ vzkázala se slzami v očích (i na tvářích) svým rodičům přes televizní obrazovky. Po třinácti hodinách namáhavého výstupu z čtvrtého, posledního tábora ve výšce 7200 metrů se jí splnil sen. A konečně se tak může pochlubit, že jako první žena dokázala to, co se před čtyřiadvaceti lety podařilo legendárnímu Reinholdu Messnerovi. Samozřejmě ale s vydatnou podporou svého expedičního týmu a jiných nadstandardních „vymožeností“.

Rekord, zn. s otazníkem Nad úspěchem čtyřiačtyřicetileté Oh Un-sunové se ale pozastavila její hlavní soupeřka, španělská horolezkyně Edurne Pasabanová, které ke zdolání všech osmitisícovek zbývá už jen Šiša Pangma. Ta tvrdí, že jihokorejská sportovkyně nedosáhla vrcholu Kančendžengy. „Její šerpové mi řekli, že se kvůli špatnému počasí nedostala až na samý vrchol,“ uvedla Pasabanová minulý týden v rozhovoru pro britský list The Times.

S Oh Un-sunovou se na třetí nejvyšší hoře světa minulý rok minula o deset dní. „Chci jedinou věc: aby lidé mluvili pravdu. Něco jako tohle se mi nelíbí,“ rozčilovala se v této chvíli poražená Španělka. O svých pochybnostech informovala také Elizabeth Hawleyovou, šestaosmdesátiletou americkou novinářku zabývající se horolezectvím, která od roku 1960 žije v Káthmándú a v podobných sporech platí za konečného arbitra. Neexistuje totiž žádný mezinárodní orgán, který by tyto spory řešil, a postupy při udělování osvědčení o dobytí vrcholu se liší u nepálské, čínské i pákistánské vlády.

Hawleyová nakonec s Pasabanovou souhlasila a Oh Un-sunové zdolání Kančendžengy označila za „sporné“, tedy dokud neskončí vyšetřování zahrnující rozhovory s jejími šerpy i ostatními horolezci.

Sama hlavní aktérka všechna obvinění popírá. „Opravdu jsem tu horu pokořila,“ bránila se již tehdy jihokorejská profesionální horolezkyně. A neustále hájila také spornou „vrcholovou“ fotografii, ze které ale nebylo poznat, kde vlastně byla pořízena. Dalším diskutabilním bodem byl i její časový záznam výstupu. Podle něj by posledních 500 metrů v nepříznivém počasí ušla až podezřele rychle.

Pasabanová se ale mezitím připravuje na poslední výstup a doufá, že až se vrátí, budou její slova potvrzena a první ženou, která si podmanila všech čtrnáct nejvyšších hor, bude oficiálně ona.

***

Osmitisícovky jihokorejské horolezkyně Oh Un-sunové

Oh Un-sunová (44) se v úterý stala první ženou, která zdolala všech čtrnáct osmitisícových hor světa. Vystoupila totiž na Annapurnu, která jí dosud chyběla. Španělská horolezkyně Edurne Pasabanová svou hlavní rivalku ale obvinila, že nestanula na úplném vrcholu Kančendžengy. Prozradili jí to prý šerpové Oh Un-sunové. Dobyté prvenství tak zatím ponese poznámku „sporné“.

výstup hora (výška)

1997 Gasherbrum II (8035 m)

2004 Mount Everest (8850 m)

2006 Šiša Pangma (8027 m)

2007 Čo Oju (8201 m)

2007 K2 (8611 m)

2008 Makalu (8463 m)

2008 Lhotse (8516 m)

výstup hora (výška)

2008 Broad Peak (8047 m)

2008 Manaslu (8163 m)

2009 Kančendženga (8586 m)

2009 Dhaulagiri (8167 m)

2009 Nanga Parbat (8125 m)

2009 Gasherbrum I (8068 m)

2010 Annapurna (8091 m)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!