Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Na zahradu? S řetězy či traktory

Česko

Spor o cestu - Desítkám lidí stojí v cestě brána, úřady už měsíce hledají řešení

BRNO Vlastníci zahrádek pod Mniší horou v Brně-Bystrci s sebou uprostřed léta vozí sněhové řetězy. Přišli o přístupovou cestu ke svým pozemkům, a pokud zamíří „náhradní“ trasou přes nedaleké pole, často uvíznou. Řetězy jsou pak pro ně výhodnější než volání traktoru.

Postiženy jsou desítky lidí a úřady pro ně ani po půl roce nenašly řešení. Stará cesta, kterou používali minimálně půl století, totiž vede po soukromém pozemku a jeho majitel Dieter Geidl na její začátek postavil bytelnou bránu. Je přesvědčen, že je v právu. „Mám všechny podklady v souladu s katastrálním a stavebním zákonem. Vloni jsem řádně oznámil, že pozemek uzavřu. Mimo jiné proto, že se synům, kteří tu stavějí, ztrácel materiál. Kradlo se tu ve velkém rozsahu,“ vysvětlil včera LN Giedl. Vzniklou škodu odhaduje na osmdesát až sto tisíc korun. Podle něj navíc není pravda, že zahrádkáři by nemohli používat jinou cestu. „Mluví nepravdu, a já teď čelím šikaně, kterou bystrcký úřad kryje svoji nečinnost,“ tvrdí Geidl.

Majitelé zahrádek ale přišli o nejdůležitější spojení ke svému majetku. „Ta cesta tam fungovala od padesátých let, nikdy jsme netušili, že by ji někdo mohl zavřít,“ svěřila se LN seniorka Blažena Ambrožová, která tudy chodí pravidelně. „Dokud je nedaleké pole suché, dá se to objet. Už jsem ale skutečně použil řetězy a soused musel volat traktor,“ dodává další z postižených Pavel Bouchal.

Když si majitel pozemku cestu na konci loňského roku oplotil, obrátili se zahrádkáři na radnici v Bystrci. Ta označila cestu za účelovou komunikaci a vyměřila Geidlovi pokutu, proti které se ale odvolal. Nešťastní zahrádkáři se už obrátili také na ombudsmana, který podobné případy v minulosti řešil a radil postupovat právě prohlášením cesty za účelovou komunikaci. Úřady však podle zahrádkářů nemají odvahu přijít a bránu odstranit.

„Mám o kousek dál úvoz, kterým vede cesta. Tvoří snad třetinu mého pozemku, ale nikdy by mne nenapadlo ho zabrat,“ poznamenává zahrádkář Branislav Rehák.

Starosta Bystrce Svatopluk Beneš říká, že je situace složitá. Navrhoval vytvoření nové cesty, to ale zatím brněnští radní odmítli. „My nemáme pozemky, po kterých bychom ji vedli,“ podotýká starosta. Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry je na náhradní trase potřeba nejen vybudovat cestu, ale v jednom místě i odstranit oplocení a starou chatu. Připomněl, že problém se týká i města - v blízkosti cesty je plot zoologické zahrady.

K ombudsmanovi šel ale i další podnět od Dietera Geidla. „Ten problém se vleče deset let, co jsem pozemek koupil,“ sdělil Geidl. Podle svých slov tak zřejmě dnes předloží bystrckému úřadu variantu pronájmu sporného pozemku. „Ovšem za podmínky, že za to budou zodpovídat. Nemohu trpět, aby tam všichni chodili, jezdili a pak jim při nějakém úrazu ještě platit odškodné,“ obává se Geidl.

***

Mám o kousek dál úvoz, kterým také vede cesta, ale nikdy by mne nenapadlo ji takhle zabrat

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!