Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nacistické militarie nejsou propagací neonacismu

Česko

  20:41
BRNO - Nejvyšší soud dal návod k posuzování případů prodejců militarií, kteří obchodují s předměty s nacistickými motivy. Policie musí v budoucnu prokázat, že chtěli propagovat hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka, popřípadě věděli, že svou činností mohou takové hnutí podpořit.
Neonacista - ilustrační foto

Neonacista - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Tři roky trvají případ Jiřího H. z Liberce, který vyráběl repliky medailí či odznaků hitlerovského Německa je u konce. Nejvyšší soud dovolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, uvedl mluvčí NS Petr Knötig.

Argumentace Nejvyššího soudu
v případu militarií

"Veřejné vystavování předmětů opatřených nacistickými symboly a jejich nabízení za účelem výměny nebo prodeje lze opravdu považovat za takzvanou skrytou propagaci hnutí, ale jen za podmínky, že ten, kdo se jednání dopustil, měl v úmyslu ovlivnit i další osoby," stojí v usnesení trestního senátu. U nepřímého úmyslu musejí soudy prokázat, že byl obviněný alespoň srozuměn s možnými následky.

Muž, povoláním medailér, vyráběl a skladoval mimo jiné i repliky odznaků či vyznamenání nacistických organizací SS, NSDAP, Hitlerjugend nebo Luftwaffe. Na burzách je prodával sběratelům.

Loni v září ho okresní soud potrestal ročním vězením s dvouletým odkladem. Krajský soud v Liberci rozsudek zrušil. Podle něho používají současní extremisté spíše zástupné symboly. Vyráběné militarie tak mají již jen vědecký nebo historický význam. V prospěch muže mluvila i jeho prodejní praxe - výrobky většinou nabízel jen sběratelům, které znal. Mezi jeho zákazníky patřily také filmové produkce.

Nejvyšší státní zastupitelství ale trvalo na trestu, protože symboly jsou prý obecně známé a neonacisté se k nim nadále hlásí.

Autoři: ,