Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nad Českem byla zjištěna zvýšená radioaktivita

Česko

  15:35aktualizováno  16:26
PRAHA - Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zaznamenal nad územím České republiky stopové koncentrace radioaktivního jódu. Zdroj kontaminace nezná, proto se obrátil s žádostí o pomoc na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE). Oznámila to předsedkyně úřadu Dana Drábová.

Cvičení mobilní radiační skupiny foto: ČTK

Podle Drábové naměřený obsah jódu v ovzduší v žádném případě neohrožuje zdraví obyvatel. Stopová radioaktivita byla podle MAAE zjištěna i v dalších evropských zemích a ani podle ní není škodlivá, uvedly zahraniční tiskové agentury.

"S pravděpodobností hraničící s jistotou to není ze zdroje z České republiky, určitě ne z našich jaderných elektráren. Ale nevíme, odkud to je, proto jsme oslovili agenturu, aby zapojila své mechanismy a zkusila zdroj najít," řekl šéfka SÚJB.

Ing. Dana Drábová Ph.D. – Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Podle ní naměřilo v posledních dvou týdnech několik stanic české radiační sítě v ovzduší přítomnost stopového množství radioaktivního jódu 131.

Vysvětlila, že naměřené množství jódu je zhruba na stejné úrovni jako na konci března, kdy se v Česku vyskytlo po havárii v japonské elektrárně Fukušima.

Žádná omezení

Lidé se kvůli zvýšené radiaci nemusí omezovat. "Je to spíše jen dobrá zpráva, že jsme schopni zachytit takto nízké hodnoty záření," řekla Drábová.

Aby lidé museli omezit svou činnost, musela by koncentrace být stotisíckrát až milionkrát vyšší.

"Nyní to ale z Japonska není," dodala Drábová. Podle ní SÚJB nadále sleduje vývoj situace a rovněž vydal pokyn ke změně režimu monitorování tak, aby bylo získáno co nejvíce dat.

Informace o naměření vyšších hladin radioaktivní látky v České republice velmi zaujala zahraniční média. Na serveru britské televize BBC dokonce v pátek odpoledne patřila zpráva k nejčtenějším.

MAAE potvrdila, že dostala z Česka hlášení o naměření "velmi nízkých úrovní" jódu 131, a obdobné informace má také z jiných evropských zemí. Podle agentury DPA jde vedle Česka a Rakouska ještě o Maďarsko.

"MAAE je přesvědčena, že současné stopy izotopu jódu 131 nepředstavují ohrožení veřejného zdraví a nepocházejí z japonské Fukušimy. Agentura spolupracuje se svými partnery na zjištění příčin a zdroje izotopu," cituje Reuters z prohlášení MAAE sídlící ve Vídni.

Také rakouské ministerstvo životního prostředí podle agentury APA potvrdilo naměření zvýšeného množství izotopu jódu 131 v ovzduší, nevidí však důvod k vyhlášení poplachu.

Jód zachytily ty nejcitlivější přístroje

Naměřené množství je tak malé, že je měřitelné jen těmi nejcitlivějšími přístroji a až po několikadenním filtrování vzduchu přes jejich čidla, uvedla mluvčí rakouského ministra Nikolause Berlakoviche.

Systém včasného varování proto poplach nespustil. Nehodu v jaderné elektrárně v zemích okolo Rakouska lze proto podle expertů vyloučit.

Vídeňské ministerstvo životního prostředí vychází z toho, že izotop unikl asi z nějaké lékařské laboratoře, kde se využívá k ozařovací terapii.

Rakouští ekologové viní jaderné elektrárny

Rakouské ministerstvo zdravotnictví podle DPA uvedlo, že během jediného transatlantického letu jsou lidé vystaveni dávce radioaktivity 40 000krát větší, než jsou nyní naměřené stopy.

Rakouské ekologické sdružení Antiatom Szene však oficiální prohlášení zpochybňuje a považuje závadu v nějaké jaderné elektrárně za pravděpodobný zdroj zvýšeného výskytu jódu v ovzduší.

Podle Drábové stanice v Česku sbíraly údaje o přítomnosti jódu ve vzduchu při rutinním monitorování v posledních dvou týdnech. Následně se údaje změřily, vyhodnotily a hned poté, ve čtvrtek ráno, byl o nich informován úřad pro jadernou bezpečnost. Ten opět údaje ověřoval a přeměřoval.

ČTĚTE TAKÉ:

To, proč byly informace zveřejněny až nyní, je podle Drábové tedy dáno způsobem odběru a měření. Nejde totiž o online měření, a nastává proto určité zpoždění. Úřad navíc neměl informaci o tom, že by se měl měřicím filtrům věnovat.

"Pokud máme například zdroj z 25. října, pak se odebírá a následně až měří... Když jsou hodnoty nízké, musí se to dlouho měřit, aby přístroje vůbec něco zachytily," vysvětlila šéfka úřadu. V okamžiku, kdy ale úřad dostane informace o zdroji radiace, měřicí síť přejde do režimu častějších odběrů a informace jsou třeba každý den. V normálním režimu to ale trvá deset dní, doplnila Drábová.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...