Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nad festivalem se rozzáří hvězdné nebe

Česko

Součástí festivalového programu jsou návštěvy řady vynikajících filmařů. Na rozdíl od mnoha jiných festivalů však na Febiofestu nejsou setkání s hvězdami výsadou vyvolených. Hosté totiž osobně uvádějí projekce a navíc svůj čas věnují i divákům na besedách. Kromě herců Hanny Schygullové, Bruna Ganze či Martina Huby do Prahy míří i špičkoví režiséři. Jedním z nich je Hugh Hudson, jenž debutoval ve svých pětačtyřiceti letech filmem Ohnivé vozy (1981) a u kritiky i diváků bodoval i Příběhem Tarzana, pána opic (1984).

Pro milovníky černého humoru jsou jako stvořené projekce autora bizarních snímků Alexe van Warmerdama a diváci, které zajímají kultury vzdálených zemí - ať již jde o Mongolsko nebo o Peru, by neměli minout filmy dvojice Peter Brosens a Jessica Hope Woodworthová. Atmosféra Febiofestu nadchla v minulosti nejednoho z hostů - jedním z nich byl i Bruno Dumont, který se ve své tvorbě zabývá různými podobami vyhrocených lidských vztahů, násilí a sexuality. Dumont se do Prahy vrací i letos, aby zde společně s herečkou Julií Sokolowskou představil svoji novinku Hadewijch - mezi Kristem a Alláhem.

Prostor ovšem dostanou také významní tvůrci nastupující generace. Například polský režisér Wojciech Smarzowski (mj. snímky Boltec, Svatba a Temný dům, který má v rámci sekce Nový polský film dokonce vlastní miniprofil.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...