Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nový naftový strašák na obzoru. Potrubí ze Slovenska „vyschne“, čeká se další zdražení


ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium
Ceny benzinu a nafty u čerpacích stanic už přes měsíc trvale rostou, zejména u nafty, za niž si řidiči jen od počátku srpna připlatili přes 4,5 koruny, za benzin „jen“ 1,7 koruny. Vedle zvýšení spotřební daně a výrazného zdražení na evropské burze však začne táhnout vzhůru cenu dieselu i nový strašák – dražší dovoz.

Celý článek je běžně jen pro členy

Blahopřejeme, tento článek vám někdo otevřel.

Aktivovat členství

Počátkem prosince totiž skončí Česku, Slovensku a Maďarsku výjimka z unijního embarga na dovoz a export paliv vyrobených z ruské ropy. Budou je moci dále vyrábět jen pro vlastní, domácí potřebu.

Česko však je soběstačné jen ze zhruba 70 procent. U nás tak budou chybět zejména dodávky ze slovenského Slovnaftu, druhého největšího importéra, který dnes (a právě z ruské ropy) obstarává do Česka připojeným potrubím 15 až 20 procent spotřeby pohonných hmot. Na východě Moravy místy dokonce až 50 procent. V první řadě právě nafty. A nejen pro své vlastní stanice značky MOL.

Česko tedy musí urychleně hledat alternativní a nově už neruský dovoz.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele. Litujeme, ale tento nasdílený článek překročil maximální počet zhlédnutí.

Získejte také iDNES Premium a pokračujteve čtení

Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: