Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nagyová se na ulici stává terčem nadávek, stojí v obvinění Randáka

Česko

  7:00
Exšéfa rozvědky a kandidáta na prezidenta Karla Randáka policie obvinila, protože pobočnici premiéra Janě Nagyové nadávali neznámí lidé na ulici. Nejde přitom o bezvýznamnou pikantérii z policejního spisu. Zjednodušeně řečeno, nebýt nadávek nebylo by ani Randákovo obvinění.

Jana Nagyová s Petrem Nečasem foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

Aby vyšetřovatelé mohli minulý týden začít Randáka stíhat za neoprávněné nakládání s osobními údaji, museli vyargumentovat, že Nečasově nejbližší spolupracovnici vznikla únikem informací o jejich odměnách "vážná újma".

Onu újmu pak do obvinění rozvedli velmi barvitě. "Poškozené byla způsobena újma, neboť poškozená se stala veřejně známou, i když není veřejným činitelem. Výrazně se zhoršila její pověst a došlo k poškození její cti," napsal vyšetřovatel do obvinění, s nímž se Lidovky.cz seznámily.

Oč jde? O peníze

Úřad vlády je jednou z posledních centrálních státních institucí, která se vzpírá odhalit platy svých klíčových zaměstnanců.

Zkraje letošního roku přitom do médií uniklo, že Nečasova pravá ruka Jana Nagyová měla i přes základní plat okolo 30 tisíc v březnu na výplatní pásce 273 tisíc korun hrubého. A to díky mimořádné odměně 190 tisíc korun. „Dře jako kůň,“ hájil ji tehdy premiér Nečas.

"Lidé ji poznávají na ulici, kdy často dochází k osočování ze strany neznámých osob. Stává se terčem nadávek a nepříjemných poznámek. Což zažívají i dcery poškozené, kdy zveřejnění informací má dopad na její rodinný život," stojí v policejním dokumentu.

Ano, setkali se

A jak vyšetřovatelé z pražského odboru hospodářské kriminality dospěli k závěru, že se na úniku výplatní pásky Nagyové podílel právě Randák?

Konstrukce obvinění se opírá fakt, že se Randák na přelomu roku - tehdy se páska dostala do médií - potkal se zaměstnankyní Úřadu vlády, jež byla v té době na odchodu. A současně patřila ke skupině úředníků, kteří měli přístup k informacím o platech ve Strakově akademii.

Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.

Spolu se viděli třikrát, což připouští i Randák. "Tato osoba hledala zaměstnaní a pouze se zajímala, zda nemáme volné místo v Nadačním fondu proti korupci," tvrdí Randák. Současně ale dál odmítá, že by od ní získal - případně dál předával - informace o platu Nagyové.

Paragraf, co se moc nenosí

První stížnost proti obvinění už státní zástupkyně Šárka Pokorná zamítla, teď se ještě ohradí "spolupachatel" Randák. Pokud však Pokorná obvinění nezruší, bude exšpion letos pátým člověkem, jehož policie za tento přečin stíhá. Pro kontext: loni i předloni si stejné obvinění vyslechlo šest lidí.

Od chvíle, kdy Nečasův Úřad vlády oznámil, že zná informátora, do okamžiku obvinění přitom uběhlo 278 dní. "K případu už nic říkat nebudeme, převzalo si ho zastupitelství," odmítla policejní mluvčí Eva Kropáčová vysvětlit, proč vyšetřování trvalo tak dlouho.

Kauza odměn den po dni

* 17. ledna 2012 Na veřejnost unikly informace o statisícových odměnách pro šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou.

* 20. ledna 2012 Úřad vlády oznámil, že ví, kdo informace vynesl.

* 25. října 2012 Vyšetřovatelé odboru hospodářské kriminality pražské policie obvinili kvůli informacím o odměnách Karla Randáka a dalšího člověka.