Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nagyová si "najala" rozvědku na sledování Nečasové, tvrdí právník Sokol

Česko

  9:20aktualizováno  9:59
PRAHA - Policie viní bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandu a dalšího zpravodajce ze sledování premiérovy ženy, které si údajně objednala šéfka kabinetu Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová. ČTK to řekl Páleníkův obhájce Tomáš Sokol. Nečas při příchodu na schůzi Sněmovny na dotazy novinářů nereagoval.

Radka Nečasová a Petr Nečas foto: ČTK

Policisté Páleníka obvinili ze zneužití pravomoci úřední osoby, za něž mu hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Podle advokáta policie muže viní jen z jednoho skutku, Páleník vinu odmítá. Jméno dalšího obviněného zpravodajce Sokol nechtěl prozradit.

"Měl v jednom případě zorganizovat sledování Nečasové složkou Vojenského zpravodajství," uvedl advokát Tomáš Sokol k Páleníkově obvinění. Z usnesení o zahájení trestního stíhání podle něho také vyplývá, že se činu dopustil koncem roku 2012.  Advokát také vyloučil, že by obvinění souviselo se takzvanými rebely z ODS či s lobbisty Ivem Rittigem a Romanem Janouškem.

Premiér dnes ráno dorazil do Sněmovny, shromážděným novinářům nic neřekl. Před budovou pouze věnoval skupince mladých lidí peníze na charitu.

Jana Nagyová je nejbližší spolupracovnice Petra Nečase. Včera byla časně rána zatčena policií a odvezena k výslechu. Nečas se za ni při svém vyjádření k celé kauze postavil s prohlášením, že nerezignuje a Nagyové věří.

Profil Jany Nagyové:

Jana Nagyová na sjezdu ODS v Brně.

Jana Nagyová na sjezdu ODS v Brně.

Jana Nagyová - Před osmi lety přesídlila do Prahy, kde se stala provozní šéfkou v hlavní kanceláři ODS. Po volbách v roce 2006 si jí tehdejší místopředseda strany Petr Nečas vzal s sebou na ministerstvo práce, kde vedla jeho kancelář. Údajný velký vliv Nagyové na předsedu vlády se stal opakovaně terčem kritiky nejen v médiích, podle informací tisku se například předloni angažovala kolem výběru nového šéfa České televize a byla i v komisi, jež se pokoušela vybrat nového šéfa Lesů ČR.

"K zadržení paní vrchní ředitelky Nagyové mám jen takový komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoliv nezákonností," řekl premiér.

Shrnutí prvního dne kauzy:

Nečas v úterý oznámil, že se po více než 25 letech trvání manželství rozvádí s manželkou Radkou. O tom, že nežijí ve společné domácnosti, informoval premiér v lednu. O rodinných problémech šéfa vlády a ODS se však mluvilo již dříve. Bulvární tisk spekuloval o jeho vztahu se spolupracovnicí Nagyovou.

Mezi zadrženými jsou rovněž někdejší šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, bývalý poslanec, exministr Ivan Fuksa (ODS) a údajně i bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Kdo je Ondrej Páleník?

Ondřej Páleník.

Ondrej Páleník.

Ondrej Páleník - bývalý šéf Vojenského zpravodajství. Loni byl vládou z čela Vojenského zpravodajství odvolán, média spekulovala o tom, že jedním z důvodů byl Páleníkův blízký vztah k exministrovi obrany Martinu Bartákovi, který čelí podezření kvůli podezřelým vojenským zakázkám. V listopadu pak zamířil Ondrej Páleník do čela Správy státních hmotných rezerv. Letos se jeho jméno objevilo i mezi možnými kandidáty na ministra obrany.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat