Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Náhoda umí vědcům pomoci

Česko

BRNO Pokud je vědec připravený, může mít štěstí. A moravští vědci umí vzít náhodu do rukou. Odborníci z České sbírky mikroorganismů by mohli vyprávět. Jedním z jejich unikátů je například mikroorganismus, který objevili v hrobce jediného římského krále pohřbeného v Brně, Jošta Lucemburského.

Archeologové, kteří před deseti lety zkoumali jeho hrobku, přizvali mikrobiology, aby zkontrolovali, zda uvnitř nejsou nebezpečné mikroorganismy. Když ti pak shromážděné vzorky prozkoumávali, našli dosud neznámou bakterii. Nazvali ji podle latinské verze Joštova jména Rhodococus jostii.

Prokázat, že jde o unikát, znamenalo porovnat bakterii se všemi dosud známými druhy, popsat ji a pak vše konzultovat s kolegy, kteří se příslušné skupině mikroorganismů věnují v celosvětovém měřítku – v případě rhodokoků sídlí v japonské Ósace. Dnes už Joštův rhodokok mají v Pasteurově institutu v Paříži a v dalších renomovaných ústavech. Podle Iva Sedláčka z České sbírky mikroorganismů nesou obvykle mikroorganismy jména po významných osobnostech, nejčastěji po významných přírodovědcích, ale často zůstává název nového taxonu vázaný právě na místo či okolnosti nálezu. Markrabě Jošt tak měl v tomto ohledu vlastně štěstí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč