Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nákup pro mě představuje stres

Česko

Alena Zárybnická utrácí především za zážitky a koníčky svého syna. Když si chce udělat radost, koupí si nové pásy na skialpové lyžování a jede létat do Apenin.

* LN Kdy a za co jste si vydělala první peníze?

Vzpomínám si jen matně - ale myslím, že to bylo v roce 1989, těsně před revolucí. První výplata v hydrometeorologickém úřadu. Měla jsem přerušené studium na Karlově univerzitě a půl roku jsem pracovala na oddělení, kde se cejchovaly meteorologické přístroje. Tuším, že jsem ty peníze vložila do rekonstrukce domu, ale co konkrétně jsme si koupili, to už vážně nevím.

* LN Víte, kolik teď máte u sebe v peněžence?

Asi 350 Kč.

* LN Používáte kreditní či platební kartu?

Ano, právě proto, že nenosím hotovost. Je to jistě bezpečnější a pohodlnější...

* LN Jaká byla vaše nejlepší investice?

Ve smyslu klasické investice - určitě žádná. Neinvestuju. Nemám co.

* LN Jaká vaše investice byla nejhorší?

Myslím, že kuponová privatizace - to nebylo nic pro finanční analfabety - tedy pro mne.

* LN Byla jste někdy ve finanční tísni?

Klepu na dřevo - ne! Vždycky bylo pár korun. Ale jistě jsou tací, kteří by se s mým příjmem cítili v tísni a možná i v krizi pořád.

* LN Jste spíš spořivý typ, nebo ráda utrácíte?

Ani tak, ani tak. Přirozeně ukládám, ale netrpím, když v daném měsíci mnoho nezbude. A pokud jde o utrácení - vyloženě nerada nakupuju, ať jde o cokoliv. Nechápu slovní spojení: „Udělej si radost, kup si něco! “ Pro mne je nákup vyloženě stresující situace. Nemám dost času, abych vybírala.

* LN Máte - co se týká peněz - nějakou slabost?

Kromě klasických potřeb - jídla a bydlení - moc nepočítám v případě, že jde o mé či synovy koníčky -lítání, lyže, fotbal apod. A taky vůbec nepočítám ujeté kilometry, auto je obrovským žroutem mých financí.

* LN Co nejvýstřednějšího jste si v životě pořídila?

Na nic výstředního si nevzpomínám. Ale možná někomu přijde divné, že si pořídím nové pásy na skialpové lyže či jedu létat do Apenin. Jak si tak rekapituluju mé odpovědi, pořizuju si leda tak zážitky.

* LN Staráte se o peníze sama?

Není moc o co se starat. Ale asi tím spíš by to chtělo nějakého poradce...

* LN Šetříte si na důchod?

Spořím pravidelně - tuším 500 korun měsíčně.

* LN Dáváte peníze na charitu?

Nejen to, potěšením je pro mne účast ve společném projektu Nadace rozvoje občanské společnosti a České televize Pomozte dětem.

* LN Co nejdůležitějšího jste se o penězích naučila?

Že bohatý člověk není ten, kdo má hodně, leč ten, který nechce víc. Jen proto se cítím bohatá.

***

ÚSPĚCH & PENÍZE

Alena Zárybnická je redaktorka a dramaturgyně redakce počasí České televize. Po absolvování gymnázia vystudovala Katedru meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Chtěla se stát leteckou meteoroložkou, ale moderátor ČT Ján Zákopčaník ji přemluvil k přípravě předpovědi počasí. Externím členem zpravodajské redakce České televize se stala v roce 1997, od 1998 pracuje v této redakci na plný úvazek. Kromě práce v redakci počasí začala připravovat dokumenty o sportovním létání a parašutismu pro redakci sportu (sama se aktivně věnuje plachtění na větroni). V roce 2000 posílila kolektiv moderátorů televizního magazínu Sama doma. Má syna Vítka a manžela Víta, leteckého inspektora.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...