Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Smlouva na stíhačky pro Česko je tajná. Zato Slováci zveřejnili i cenu motorů

Zkušební let dokončeného letounu F-35 v továrně „Air Force Plant 4“ v texaském Fort Worth foto: Lockheed Martin/Chris Hanoch

Ministryně obrany Jana Černochová před pár dny podepsala nákup stíhaček F-35 z USA za 150 miliard korun. Největší obranná zakázka v historii země ale bude veřejnosti utajena. Daňový poplatník se dozví jen základní informace. Slovensko ale při nákupu stíhaček F-16 bylo sdílnější. Veřejně dostupná smlouva čítající 135 stran obsahuje veškeré detaily, včetně výčtu pořizovaných raket a výzbroje.
  19:47

„Smlouvu jako takovou v souladu se zákonem o registru smluv uveřejňovat nebudeme. Na internetových stránkách ministerstva obrany nicméně samozřejmě zveřejníme její základní parametry,“ řekl redakci iDNES.cz mluvčí resortu obrany Karel Čapek.

Obrana se tak odkazuje na zákon o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv z roku 2015. Ten dává nejen obraně, ale i tajným službám a dalším institucím, možnost nezveřejňovat citlivé smlouvy a ty, které jsou důležité pro obranyschopnost a bezpečnost země.

Veřejnost se tedy dozví zřejmě jen základní informace, které už převážně zná. Tím je cena za 24 stíhaček, přibližný termín dodávek mezi lety 2031 – 2035, kdy mají být stroje připraveny k plnému operačnímu nasazení a také další náklady na vybudování letiště, drah, obslužných budov, výcviku a tak podobně.

Samotná cena, která činí bez dalších potřebných investic 4,99 miliardy dolarů, tedy zhruba 110 miliard korun. Dalších 40 miliard korun obrana zaplatí za náhradní díly a infrastrukturu. Částky nejsou konečné.

Výkyv kurzu ovlivňuje výslednou cenu

Prim zde bude hrát výkyv kurzu, protože splátky jsou v dolarech. Jen v tomto roce obrana zaplatí bezmála 16 miliard korun. Není pravděpodobné, že by se veřejnost dozvěděla více informací v nejdražší novodobé zbrojní zakázce.

Slovensko ovšem ke svým daňovým poplatníkům přistoupilo jinak v době podpisu smlouvy na letouny F-16.

Minulý rok dnes již bývalá mluvčí slovenského ministerstva obrany Mária Precner redakci iDNES.cz odpověděla nejen na otázku, proč země nepořídila nejmodernější stroje F-35, ale i transparentně představila celou smlouvu, včetně detailů.

„Modernizace je vždy posuzována podle aktuální situace s vývojem avioniky letadla a požadavků na nasazení. Takto vznikl i Block 70. Pro naše účely zcela vyhovující letoun, který navíc má mnohé technologie, které má i stroj F-35, včetně pokročilého radiolokátoru a výrazného snížení odrazových ploch. Jinak řečeno, letoun je obtížně detekovatelný,“ uvedla.

„Mezi další důvody, proč se naše země rozhodla pro F-16, patřily termíny dodávek jednotlivých typů. Například u F-35 hovoříme o horizontu po roce 2030. Dále hrála roli také logistika, náklady na životní cyklus a požadavky na infrastrukturu, které jsou vyšší. F-16 Block 70 jsou svým avionickým a zbraňovým vybavením na špičkové úrovni a plně postačují k plnění celého spektra plánovaných úkolů,“ dodala.

Akceptační dopis, který uveřejnilo ministerstvo obrany Slovenska ukazuje detaily nákupu stíhaček F-16 v nejmodernější verzi Block 70. Na 135 stránkách se dočteme termíny dodávek, částky, počty, ale i takové detaily, jako je cena za všechny potřebné manuály.

Redakci iDNES.cz poskytla kompletní takzvaný akceptační dopis s nabídkou (Letter of Offer and Acceptance – LOA), jehož přijetím byla smlouva uzavřena. A to i přes to, že i na Slovensku je podobný zákon jako v České republice. Ten také vymezuje uveřejňované informace, ale i možnosti výjimek. Stejně vstřícné bylo Slovensko i s uveřejněním smluv k nákupu vrtulníků UH-60M BlackHawk.

Shodný dopis obdrželo i Česko a podepsala jej ministryně obrany Jana Černochová a šéf sekce vyzbrojování Libor Koudelka. Smlouva byla následně slavnostně stvrzena i podpisem velvyslance USA Bijanem Sabetem.

Smlouva je velmi podrobná, nechybí ceny zbraní a jejich počty.

Akceptační dopis přístupný veřejnosti

Akceptační dopis ke stíhačkám F-16 Block 70 má 135 stran. Dočteme se v rozpisu cen, kolik stojí motor pro stíhačky (5,85 milionů dolarů, tedy 136 milionů korun při dnešním kurzu, pozn. red), drak stroje, rakety a tak podobně. Nechybí ani detaily v podobě servisních manuálů, kabeláže, či radiolokátoru.

Slovenský přístup je tak vstřícnější, nicméně není zřejmé, jaké požadavky kladla protistrana, tedy USA. Stroje F-35 jsou stíhačky takzvané páté generace, tedy poslední výkřik techniky. F-16 Block 70 i přes některé shodné komponenty je čtvrtou generací.

To ale řadě zemí, včetně Slovenska či Bulharska, nevadí. Vítá je i prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Stroje se po výcviku posádek postaví protivníkovi, kterým je Rusko a jeho letectvo založené na stíhačkách Suchoj a Mig.

F-16 pomohou chránit ukrajinské nebe

„Jsem vděčný Nizozemsku a premiérovi Marku Ruttemu za průkopnickou podporu Ukrajiny. Dnešek je mezníkem. Do výcvikového střediska v Rumunsku již dorazilo pět nizozemských F-16. Stále spolupracujeme na tom, abychom co nejdříve přivítali F-16 na ukrajinském nebi,“ napsal na síti X Zelenskyj.

Ukrajina získá z Norska, Dánska a Nizozemska nejméně 60 stíhaček v různých modernizačních verzích.

Poměrně překvapivou informaci, kterou český resort obrany zatím také nezveřejnil, je výrazné navýšení ceny nájmu stíhaček Gripen. Ty budou střežit nebe nad Českem, ale možná i jinde, nejméně do roku 2035. Roční cena vzroste ze zhruba 1,7 miliardy korun na 2,7 miliardy korun.

Informaci odhalil stínový ministr obrany Lubomír Metnar v pořadu Události, komentáře. Znamená to tedy celkové náklady okolo 30 miliard korun.

Autor: