Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko místy trápí ledovka, závěje a padlé stromy, stovky domácností nemají proud

Sypací vůz solí chodník ve Zbýšově na Brněnsku. (10. prosince 2023) foto: ČTK

Počasí komplikovalo dopravu na několika místech v Česku, například v Jihomoravském kraji nevyjely některé spoje. Na Karlovarsku a Sokolovsku jsou stovky domácností bez dodávek elektřiny, na vysoké napětí spadly stromy. Ledovka se bude tvořit i v noci a v pondělí ráno, a to hlavně na východě Vysočiny, na Šumpersku, Bruntálsku, jihu a jihovýchodě Moravy, varovali v neděli meteorologové.
  12:19aktualizováno  12:33

„Večer a v noci na pondělí se od západu vyskytne na většině území občasný déšť, který bude na Moravě přecházet místy v déšť mrznoucí. Ten na podchlazeném povrchu a na drátech elektrického a trakčního vedení může namrzat a tvořit slabou ledovku,“ uvedli meteorologové.

Po oteplení a tání sněhu se mohou mírně zvedat hladiny řek na Liberecku. „Vzhledem k tání sněhové pokrývky a srážkám očekáváme dosažení prvního stupně povodňové aktivity v povodí Lužické Nisy, a to především na stanicích Liberec a Proseč nad Nisou,“ dodali meteorologové.

Ledovka se v Česku tvoří už od pátečního večera, kdy zasáhla hlavně západ Čech, v noci na dnešek se přesunula do východních Čech a na jihozápad Moravy.

Domácnosti bez proudu

Na západě Čech připadlo v noci několik centimetrů sněhu. V Karlovarském kraji vyjížděli hasiči v souvislosti s počasím ke čtyřem desítkám událostí, nejčastěji jde o stromy spadlé na silnice. V kraji napadlo od sobotního večera okolo pěti centimetrů sněhu. Sníh je těžký a může rychle roztát, hrozí tak pády stromů a větví na silnice či elektrické vedení.

„V některých lokalitách došlo k výpadku elektrické energie, a proto jsme také v jednom případě poskytli náhradní zdroj pro kyslíkový generátor pacienta,“ řekl za krajské hasiče Lukáš Černý.

Energetická firma ČEZ aktuálně eviduje čtyři poruchy na vysokém napětí na Sokolovsku a Karlovarsku v důsledku pádu stromů. Na Sokolovsku je aktuálně 800 odběrných míst bez proudu, konkrétně jde o Rotavu, Šindelovou a Kynšperk nad Ohří, na Karlovarsku je to 100 domácností, a to u obce Merklín. Předpoklad obnovení dodávek elektrické energie je během dnešního odpoledne, řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Jde podle ní o běžný stav v zimních měsících.

V Plzeňském kraji zasahují hasiči v souvislosti s počasím u zřícené části stodoly ve Hvožďanech na Domažlicku. Nikdo nebyl zraněn. Podle zasahujícího hasiče Tomáše Petržíka hasiči příčinu vyšetřují, zřejmě ale spadla pod tíhou mokrého sněhu. Zásah potrvá ještě několik hodin.

V Jihomoravském kraji se zpožďuje doprava

Silničáři v Jihomoravském kraji varovali před náledím, které se tvořilo ráno především na menších silnicích na Blanensku, na Hodonínsku a Břeclavsku. V oblastech sousedících se Zlínským krajem se místy tvořily sněhové jazyky. Mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku je uzavřena silnice pro nákladní vozy těžší 12 tun, a to do odvolání.

V kraji se podle webu integrovaného dopravního systému zpožďovaly ráno a dopoledne spoje asi o pět až 20 minut, ojediněle i více. Kvůli zhoršené sjízdnosti spoje neobsluhovaly některé zastávky, například Biskoupky, jde o spoj 423 či Podlesí, spoj 310. Dopravní podnik uvedl, že čekal na posyp, aby mohl vyslat autobusy na některé zastávky.

Posypové vozy nad ránem vyjely i v Brně. „Dnešní výjezd všech 21 posypových vozů Brněnských komunikací, který byl zahájen ve 2:20, pokračoval i v průběhu dopoledních hodin a ukončen byl k 11:00. Během tohoto výjezdu bylo spotřebováno 310 tun posypové soli, 60 600 litrů solanky a 1 527 kilometrů komunikací bylo ošetřeno i pluhováním. Veškeré komunikace v naší správě jsou nyní holé a mokré a sjízdné bez omezení,“ uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec.

Na Bruntálsku se tvoří závěje neustále

Počasí komplikuje dopravu i v Moravskoslezském kraji. Na některých silnicích na Bruntálsku se tvoří závěje, fouká tam silný vítr a kvůli sněhovým přeháňkám je snížená dohlednost. Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři také na Opavsku, kde se místy může tvořit náledí nebo sněhové jazyky, i na Frýdecko-Místecku, kde jsou na silnicích nižších tříd zbytky rozbředlého sněhu a ve vyšších polohách Beskyd ujetá zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Silničáři uvedli, že na Bruntálsku se na některých místech tvoří závěje neustále. Nejhoršími místy jsou silnice I/57 ve Městě Albrechticích-Linhartovech, silnice I/11 mezi Bruntálem a Rýmařovem a Bruntálem a Miloticemi nad Opavou a silnice I/45 v Krahulčí, místní části Dětřichova nad Bystřicí.

Na Frýdecko-Místecku v Beskydech je pro nákladní vozy těžší 12 tun uzavřený zhruba dvacetikilometrový úsek silnice I/56 z Ostravice přes Bílou na Horní Bečvu ve Zlínském kraji. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit a kamiony mívají v kopcích problémy. V minulých letech uzavírka platila jen v době, kdy napadlo více sněhu, letos Moravskoslezský kraj rozhodl o plošném uzavření od 1. prosince do konce března.

Kluzká je i dálnice na Přerovsku a Kroměřížsku

Na vozovkách v Olomouckém kraji ležel ráno po nočním sněžení mnohde rozbředlý sníh nebo jeho zbytky. Silnice jsou sjízdné většinou se zvýšenou opatrností. Kluzká je kvůli sněhu i dálnice D1 mezi Přerovem a Hranicemi na Přerovsku a dálnice D35 mezi Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku a Mohelnicí na Šumpersku.

Silnice nižších tříd na Jesenicku a Šumpersku, při jejichž údržbě silničáři nepoužívají sůl, pokrývala uježděná vrstva sněhu posypaná kamennou drtí, v některých úsecích je zledovatělá. Ve vyšších polohách se na nich vlivem silného větru mohou tvořit sněhové jazyky. Se zledovatělým sněhem se řidiči setkají také na některých silnicích v okolí Protivanova a Konice na Prostějovsku, které nejsou udržované chemicky.

Na silnicích ve Zlínském kraji zůstával ráno po nočním sněžení místy ležet sníh. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Rozbředlý sníh je na vozovkách na Vsetínsku nebo silnicích nižších tříd na Kroměřížsku, na silnicích na Zlínsku je mnohde sníh uježděný. Kluzká je kvůli sněhu i dálnice D1 v okolí Hulína na Kroměřížsku a dálnice D55 mezi Hulínem a Otrokovicemi na Zlínsku, vyplývá z aktuálních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Na silnicích nižších tříd na Vsetínsku a Kroměřížsku, které se při zimní údržbě nesolí, je uježděná vrstva sněhu posypaná kamennou drtí, případně zbytky sněhu či sněhová kaše. Na vozovkách na Vsetínsku se může tvořit náledí, na silnicích druhé a třetí třídy na Uherskohradišťsku místy vznikají sněhové jazyky.

Sníh trápí i další kraje

Na severu Čech připadlo v noci několik centimetrů sněhu, je i na hlavních silničních tazích. K ránu připadlo až pět centimetrů sněhu a hrozí tak i pády stromů na silnice. Ráno spadlý smrk hasiči odstraňovali ze silnice 13 u Kamenického Šenova na Českolipsku. Meteorologové upozorňují, že se může ráno tvořit i ledovka, zejména na jihozápadě Ústeckého kraje.

V Libereckém kraji je rozbředlý sníh na silnicích první třídy, zejména na Jablonecku a Semilsku, na silnicích nižších tříd po celém kraji je vrstva nového sněhu.

V Ústeckém kraji je místy rozbředlý sníh či jeho zbytky na D8 a na silnicích první třídy na Ústecku, Teplicku, Chomutovsku a Lounsku. Vrstva nového sněhu je na vedlejších silnicích po celém kraji.

Na většině území východních Čech dnes ráno sněžilo nebo byly sněhové přeháňky. Silničáři posílají na zasněžená místa techniku. Místy se tvoří sněhové jazyky. V regionu Hlinska, Vysokého Mýta, Železných hor a Poličky se tvoří sněhové jazyky.

Na některých silnicích nižších tříd Pardubického kraje je od středních poloh ujetá vrstva sněhu. Na solených silnicích v oblasti Lanškrouna je rozbředlý sníh. V horských úsecích Krkonoš a Orlických hor se místy vyskytuje na vozovkách zledovatělá vrstva sněhu ošetřená posypem. V regionu Lanškrouna, Hlinska, Žamberka a Skutče fouká silný nebo nárazový vítr.

Hasiči z Pardubického kraje evidují za sobotu během 18 hodin celkem 28 událostí. „Opět převažovaly zásahy v souvislosti se sněhovou nadílkou,“ uvedli hasiči na Facebooku. Například v osmi případech odstraňovali rampouchy a sněhové převisy. Třikrát zasahovali u dopravních nehod.

Autoři: ,