Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Náměstci s rudými knížkami

Česko

Komunističtí politici ze severní Moravy se brání: každý má nějakou minulost

OSTRAVA Oba se dnes mají stát náměstky moravskoslezského hejtmana za komunistickou stranu. Karel Konečný a Svatomír Recman mají mnoho společného. Oba studovali politologii na sovětských univerzitách v Moskvě, oba jsou dlouholetí komunisté – Karel Konečný vstoupil do KSČ v roce 1974, Svatomír Recman o rok později. Oba pracovali v aparátech předlistopadové KSČ a oba mají titul RSDr. Jejich jmenování do funkcí označují lidé z moravskoslezské ODS za šokující. Jaroslav Palas, který se dnes má stát hejtmanem, říká, že mu jeho kolegové z KSČM nevadí. Podle něj si za své lidi odpovídá ta strana, která je do funkcí poslala. Oba funkcionáři odmítají soustavné připomínání minulosti.

* LN Jak vnímáte kritiku, že jste byli významnými funkcionáři KSČ již před listopadem 1989?

KK Každý z nás máme nějakou historii a ti, co žili delší dobu, mají tu historii delší. Myslím si, že především rozhodli voliči, kteří nás znají a vědí, kdo jsme a jací jsme. Bez nich bychom se nikdy do těchto postů nedostali. Vždycky jsem se snažil pracovat s lidmi a pro lidi. SR Samozřejmě vnímám tuto kritiku jako neoprávněnou a nespravedlivou. Zaráží mne, že mluvíte o vysokých postech. Já jsem byl v podstatě řadovým členem strany. Každý máme svoji historii. Zůstal jsem v komunistické straně i po roce 1989. Myslím, že je na to třeba pohlížet z té pozitivní stránky. Nepřevlékl jsem kabát. Mé názory jsou konzistentní. Mám zkušenosti jak z komunální politiky, tak i z Poslanecké sněmovny. Byl bych rád, kdyby mne veřejnost hodnotila podle toho, jak se mi bude dařit v práci, a nikoli podle toho, kde jsem byl do roku 1989.

* LN Ale vy jste přece, pane Recmane, pracoval na ostravském Krajském výboru KSČ?

SR Ano, byl jsem řadovým pracovníkem organizace Národní fronty. V té byly i strana lidová a socialistická, stejně jako myslivci, včelaři nebo Český svaz žen. Byla tam i KSČ, byť podle článku čtyři ústavy měla vedoucí úlohu.

* LN Proč jste dostal na starost oblast sociálních věcí a kultury?

SR To se musíte zeptat vyjednávacího týmu. Při rozdělování pravomocí ta nabídka přišla od ČSSD – nabídli zdravotnictví a sociální věci a kulturu. Stalo se to předmětem uzavřené koaliční dohody.

* LN A co hodláte dělat vy jako náměstek hejtmana pro zdravotnictví?

KK Chystané změny zněly už v předvolební kampani. Nelíbí se nám regulační poplatky. Diferencují lidi na ty, kteří mají peníze, a na ty, kteří na potřebnou péči nemají. Jakkoli se zdají ty položky malé, pak pro lidi nemocné a ve vyšším věku jde o položky velmi zásadní. S tím se nemůžeme ztotožnit. Musíme učinit kroky, abychom to vyrovnali. Aby princip solidarity fungoval v celé společnosti.

* LN Vy, pane Konečný, máte mít na starost oblast krajského zdravotnictví. Čím jste se zabýval do dnešních dní?

KK Byl jsem osoba samostatně výdělečně činná, poskytoval jsem ekonomické poradenství. Kromě toho jsem byl také poslaneckým asistentem své dcery Kateřiny. S tím nyní končím. Dcera si bude muset hledat nového asistenta. Ta bohužel na celou tuto záležitost doplatila (smích).

* LN Vadí vám ta kritika, která v souvislosti s vaším členstvím v KSČ zaznívá?

KK Některá média nyní rozdmýchávají antikomunismus a informují jednostranně. Kraj je jen vyšším stupněm komunální politiky. A na té jsme se vždy v Moravskoslezském kraji podíleli a také se i podílíme.

Komunisté ve vedení kraje * Svatomír Recman je bývalým poslancem, před rokem 1989 pracoval na krajském výboru KSČ v Ostravě. Je zastupitelem ve Frýdku-Místku. * Karel Konečný z Nového Jičína se má stát náměstkem hejtmana pro zdravotnictví. Před listopadem 1989 byl zemědělským tajemníkem na okresním výboru KSČ v Novém Jičíně. Už dříve byl krajským zastupitelem.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: