Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Námětem Wajdova filmu je Lech Walesa

Česko

VARŠAVA Polský oscarový režisér Andrzej Wajda natočí film o lídrovi protikomunistického hnutí Solidarita a bývalém prezidentovi Lechu Walesovi. Na život jednoho z nejznámějších Poláků se chce podívat z perspektivy jeho ženy Danuty. Dvaaosmdesátiletý režisér oznámil své plány na festivalu Berlinale, kde dostal ocenění Alfreda Bauera za film Tatarak (česky Puškvorec).

Pracovní titul nového Wajdova filmu zní Člověk nadějí a navazuje tak na dvoudílnou ságu Člověk z mramoru (1977) a Člověk ze železa (1981). První film byl jednou z nejodvážnějších kritik komunistického režimu v Polsku a druhý vyprávěl o vzniku hnutí Solidarita, které se později přičinilo o změnu systému.

Scénář ke snímku o osudu elektrikáře z loděnice v Gdaňsku napíše slavná polská filmová a televizní režisérka Agnieszka Hollandová. „Je to zajímavý nápad podívat se na celou tu historii očima ženy, která musí plnit každodenní povinnosti, navíc je často sama, protože muž je buď zapojen do války s režimem, nebo sedí ve vězení,“ uvedl Wajda. Film by měl skončit událostmi z roku 1989.

Wajda, který dostal v roce 2000 Oscara za celoživotní dílo, patří mezi obhájce kontroverzního politika Walesy, jenž v posledních letech kritizuje bratry Kaczynské - prezidenta Lecha a bývalého premiéra a šéfa opoziční konzervativní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa. Oba byli dlouhou dobu Walesovými blízkými spolupracovníky. V 90. letech se však názorově rozešli a od té doby mezi nimi panuje nepřátelství. Bratři také obvinili Walesu, že byl tajným agentem komunistické státní bezpečnosti.

Autor:

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...