Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spolužáka kopali i bili pěstmi, za surové napadení dostali mladiství podmínku

Česko

  13:59aktualizováno  14:11
Okresní soud v Děčíně rozhodl o podmíněných trestech pro dva mladistvé, kteří loni v září brutálně napadli svého nezletilého spolužáka. Zároveň musí poškozenému zaplatit škodu ve výši 60 tisíc korun. Obžalovaní ve věku 15 a 16 let prohlásili vinu.

Jednomu z mladistvých soud vyměřil trest odnětí svobody ve výši 14 měsíců s podmíněným odkladem na 20 měsíců, druhému pak ve výši 18 měsíců s podmíněným odkladem na dva roky. Mladiství se podle soudu dopustili výtržnictví a vydírání. Jeden z nich pak také krádeže a druhý pokusu o ublížení na zdraví.

Na prvního mladistvého bude dohlížet probační úředník, druhému soudkyně uložila absolvování výchovného programu ve středisku výchovné péče.

Verdikt není pravomocný. Obžalovaní i zmocněnkyně poškozeného chlapce si ponechali lhůtu pro případné odvolání. Státní zástupce si ponechal lhůtu kvůli náhradě škody.

Hlavní líčení se konalo za zavřenými dveřmi, veřejnost se mohla účastnit až vyhlášení rozsudku. Podle soudkyně mladiství svého činu litovali.

Incident mezi spolužáky se stal loni v září. Televize CNN Prima News tehdy zveřejnila z útoku video. Ze záznamu bylo patrné, že na místě bylo několik dětí a mladistvých. Napadený chlapec si klekl, další ho udeřil opakovaně pěstí do hlavy a poté ho začal ještě s jiným aktérem kopat. Ostatní incidentu nečinně přihlíželi.

Kriminalisté později všechny aktéry ztotožnili, dva z nich obvinili a následně poslali koncem ledna návrh na podání obžaloby státnímu zastupitelství.

Zmlácený chlapec skončil s lehkým otřesem mozku v nemocnici. Soudkyně řekla, že se jeho chování po útoku změnilo. „Cítil se velice ponížený. To, že to proběhlo před tolika dětmi. S těmi dětmi se nadále setkával ve škole s tím, že tam byly osoby, od kterých čekal, že mu asi pomůžou,“ uvedla soudkyně, podle které začal nezletilý po útoku revoltovat.

Mladistvý je osoba, která již dovršila věku 15 let, ale ještě jí nebylo 18. Mladiství mohou být trestně stíháni, oproti dospělým mohou dostat poloviční trest. Útočníkům hrozily až čtyři roky vězení.

Autoři: ,

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...