Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Napříč šesti sty lety

Česko

Staroměstský orloj loni v říjnu oslavil své šestisté narozeniny. K významnému jubileu dostal speciální dárek - vizuální projekce (mapping) na jižní stranu věže Staroměstské radnice, kde je umístěný.

Jednotlivé části projekce divákům představily významné kapitoly z dějin památky. Akce se setkala s takovým úspěchem, že se dočkala repete, které proběhne v sobotu 5. března. (Lukáš Kaucký, pražský radní pro kulturu a cestovní ruch, dokonce uvažuje o pravidelných letních projekcích.) Počítačová animace opět představí stavbu orloje od architektonického plánu přes kamenickou práci Petra Parléře až po umístění kalendářní desky od Josefa Mánese. Návštěvníci díky optické hře nahlédnou i do útrob orloje a spatří také připomínku dramatických událostí, jako byly husitské války či poprava českých pánů. Námět pochází z dílny Tomato production, video vyrobili výtvarníci ze seskupení The Macula. Pro březnovou projekci některé pasáže upravili či částečně zrychlili a vytvořili i novou závěrečnou animaci. Projekce se konají od 19 do 22 hodin v každou půl a celou hodinu, jedna trvá zhruba deset minut.

Vstup je zdarma. Vojtěch Rynda Mapping - projekce na věž Staroměstské radnice v Praze. 5. března od 19.00

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...