Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Národní park chtějí i turisté

Česko

Nové zastánce získala myšlenka přesunout Jeseníky do nejpřísnější kategorie ochrany přírody. Ale současně ministerstvo životního prostředí řeklo: jejich čas ještě nepřišel.

JESENÍKY Klub českých turistů oficiálně podpořil myšlenku vyhlásit v Jeseníkách národní park. K jednání o podmínkách jeho vyhlášení tlačí ministerstvo životního prostředí také rozsáhlá petice se čtrnácti tisíci podpisy.

Jenomže ministerstvo oznámilo: změna teď pro nás není aktuální. „Vedení ministerstva dosud nerozhodlo, zda začne proces vyhlašování národního parku,“ sdělil ČTK vedoucí ministerského oddělení národních parků Martin Bílý.

Už dřív úřad konstatoval, že jednání o Jeseníkách připadá v úvahu až ve chvíli, kdy ukončí podobné rozhodování o Křivoklátsku. A to nyní uvízlo, nový ministr Pavel Drobil chce znovu ověřovat postoj lidí v regionu. A také ekonomickou náročnost, provoz parku stojí o desítky milionů korun víc. Prozatím povede ministerstvo ve svých podkladech Jeseníky jako oblast, která splňuje kritéria pro možné vyhlášení národního parku.

Zástupce petičního výboru Ondřej Bačík tento týden LN poskytl analýzu, podle níž odklady Jeseníky nepřímo poškozují. A připomíná, že zpřísnění ochrany se má týkat jen centrální části hor, ne celé nynější Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Podle rozboru má nyní například Chráněná krajinná oblast Jeseníky rozlohu dvojnásobnou než Krkonošský národní park. Zatímco v Krkonoších ale dosáhnou v dalších třech letech výdaje na praktickou péči a ochranu přírody či práci s veřejností a podporu ekologicky šetrné turistiky půl miliardy korun, v Jeseníkách to bude dvacet milionů. „Ve Správě Národního parku Krkonoš pracuje 336 lidí, v Jeseníkách je jich 17,“ dodal. V zájmu ochrany jesenické přírody by proto měla jednání přijít brzy a nečekat na další oddálení.

Klub českých turistů Olomouckého kraje podle svého předsedy Jaroslava Venzary podporu odkývl jednoznačnou většinou, nikdo nehlasoval proti. „Národní park přispěje k větší informovanosti a zájmu o Jeseníky. Z našich návštěv například v Krkonoších víme, že je zde řada informačních center, muzeum přírody, probíhá řada akcí pro veřejnost, je k dostání daleko více propagačních materiálů,“ vysvětlil podporu.

Proti už dříve vystoupili zástupci některých měst a obcí. V případě vytvoření národního parku, který nyní může vzniknout jen speciálním zákonem, by totiž radnice na jeho území ztratily část svých kompetencí týkajících se například územního plánování.

Zástupci petičního výboru za vyhlášení národního parku v Jeseníkách uspořádali sérii anket. Při té poslední, kterou v Rýmařově v červnu uskutečnili studenti Soukromé střední odborné školy Prima, ze čtyř stovek dotázaných dvě třetiny věděly o možnosti zpřísnit ochranu přírody v horách. A z nich opět dvě třetiny s takovým krokem výslovně souhlasí.

***

NÁRODNÍ PARKY

Rozhodují poslanci

* Vyhlášení národních parků není věcí ministra životního prostředí či vlády. Parky totiž vznikají zákonem.

* Status národního parku měly v ČR dlouho pouze Krkonoše (od roku 1963). Od roku 1991 jím jsou i Šumava a jediný moravský park Podyjí, před deseti lety na seznam přibylo České Švýcarsko.

* Studie o Jeseníkách počítají s tím, že národní park by zahrnul jen téměř neosídlenou vnitřní část nejvyšších hor Moravy a Slezska – oblasti od rašeliniště Skřítek přes hlavní vrcholy k Obřím skalám, tedy včetně Ovčárny a Pradědu.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: