Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nový průzkum odborníků z NUDZ komplexně zmapuje sexuální chování obyvatel ČR

Národní ústav duševního zdraví foto: NÚDZ

Nový průzkum odborníků z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) komplexně zmapuje sexuální chování obyvatel ČR. Začne v nejbližších dnech a potrvá do března 2024.
  14:10

Celkově bude zapojeno na 6000 respondentů. Poslední podobné šetření bylo v tuzemsku před deseti lety. Sběr dat bude nyní veden dvěma způsoby: on-line formou a osobním dotazováním. Průzkumu on-line se zúčastní na 4000 lidí a osobních pohovorů zhruba 1000 mužů a 1000 žen. První část výsledků bude zveřejněna na jaře, řekla ČTK při úterním oficiálním zahájení průzkumu vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervence NUDZ Kateřina Klapilová.

Průzkum nazvaný CzechSex je v ČR prvním, který se soustředí mimo jiné na sexuální zdraví, potěšení i na takzvaný well-being. Sexuální duševní a tělesné zdraví jsou navzájem propojené a výrazně se ovlivňují. „Nejde jen o tělesné fungování, ale také o pocity, které lidé zažívají během sexuálních aktivit, možnost prožívat sexualitu bez nátlaku, násilí, stigmatizace či strachu nebo úzkosti a moci svobodně vyjadřovat svou genderovou identitu nebo sexuální orientaci. Sexuální zdraví zahrnuje také pozitivní sebehodnocení a respekt vůči partnerovi či partnerce,“ uvedla Klapilová.

Důležitou složkou zkoumání bude také ochrana proti pohlavně přenosným nemocem nebo neplánovanému těhotenství. „Celonárodní výzkumy poskytují klíčová data pro nastavování péče a edukace v oblasti sexuálního zdraví,“ doplnila Klapilová.

Evropa zvažuje pokuty za sex s prostitutkou. Experti to odmítají, povede to prý jen k větší agresivitě

Výzkumníci budou dbát na anonymitu, odpovědi budou vedené pod kódy, které nebude možné spojit s identifikačními údaji respondentů. Průzkum se kromě jiného zaměří na vliv moderních technologií (například on-line seznamování, konzumace pornografie či sexting, což je vytváření a sdílením vlastních či cizích nahých fotografií a videí), na sexuální dysfunkce nebo pohlavně přenosné choroby.

Podle průzkumu sexuálního chování v ČR z roku 2013 trpělo nějakou poruchou 11,3 procenta žen a 12,5 procenta mužů. „U žen byl nejčastější sexuální dysfunkcí nedostatek sexuální touhy (36,8 procenta), u mužů pak erektilní dysfunkce (36,5 procenta). Zajímavostí určitě je, že u žen se pouhá absence orgasmu samozřejmě nepovažuje za sexuální dysfunkci,“ uvedl autor předchozích průzkumů Petr Weiss ze Sexuologického ústavu 1. Lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice (LF a VFN). Z deset let starého průzkumu například vyplývá, že orgasmu nikdy nedosahuje 4,2 procenta českých žen.

Obdobné průzkumy mezi lety 1993 až 2013 zpracovával Sexuologický ústav 1. LF a VFN. CzechSex podle odborníků jako první v ČR respektuje mezinárodní doporučení pro metodiku provedení reprezentativních výzkumů sexuality a genderu. Více informací o průzkumu CzechSex naleznou zájemci na webu www.intimitavcr.cz.

Autoři: ,