Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Našel anonymní Afričan Achillovu patu viru HIV?

Česko

Neléčená infekce způsobená virem HIV znamená rozsudek smrti - to je medicínské pravidlo. Ale jako každé jiné, i toto pravidlo má svoje výjimky. Existují i lidé s imunitním systémem, jenž dokáže bez pomoci léků udržet vir HIV pod kontrolou. Bohužel jich není mnoho a je téměř jisté, že ani já, ani vy mezi ně nepatříme.

Pro lékaře ovšem mohou tyto chodící zázraky představovat důležitý zdroj informací. Nemohou sice poskytnou sérum na výrobu vakcíny proti viru, ale dávají jedinečný příklad toho, jak by mohla taková vakcína pracovat. A právě to virologové pracující s virem HIV zoufale potřebují.

Boj proti AIDS totiž neprobíhá právě podle představ odborníků, především v oblasti preventivní ochrany. Zatím jediné velké zkoušky takové látky na lidech byly zahájeny roku 2007 - a brzy zrušeny. Ve skupině očkovaných se totiž nakazilo více lidí než mezi nechráněnou populací. Důkladná analýza sice ukázala, že šlo o náhodu (tedy že vakcína nečiní člověka náchylnějším), ale to není žádný úspěch. Prosít imunitní elitu Výzkumníci v této oblasti tedy více než kdy jindy potřebují nové, slibné „cíle“ - tedy slabá místa viru -, na které by se mohli zaměřit. A právě to jim ve studii zveřejněné na internetových stránkách časopisu Science nabídl mezinárodní tým vedený Dennisem Burtonem z Scrippsova výzkumného ústavu v Kalifornii.

Jeho skupina pojala své pátrání velmi zeširoka. Vědci pečlivě prošli krevní vzorky 1800 HIV pozitivních z pěti kontinentů. Zjistili, že přibližně u jednoho procenta z nich dokázal imunitní systém udržet vir HIV pod kontrolou.

Vědci se pak zaměřili detailně na vzorek jednoho afrického dárce. Prověřili asi 30 tisíc jeho imunitních B-buněk, které si „pamatují“ předchozí infekce, aby v nich našli stopy po látkách proti viru HIV.

Jejich výběr se nakonec zúžil na dvě protilátky, které se ukázaly být jako velmi účinné proti celé škále typů viru HIV. To je klíčové, protože tento vir je notoricky nestálý a vyskytuje se (jen s malou nadsázkou řečeno) v tolika variantách, kolik je nemocných.

Výsledky bude ovšem nutné ověřit v jiných laboratoří. Podobný průzkum imunitního systému odolných jedinců (i když ne vždy tak detailní) už byl uskutečněn i dříve. Jedna skupina zjistila, že jimi zkoumaného člověka proti viru chrání společně více než 50 různých protilátek.

Vývoj takové vakcíny by byl spíše sisyfovský než herkulovský úkol. Nejen Burton s kolegy tedy doufají, že jejich anonymní africký dárce měl skutečně ve své krvi skrytou přímější odpověď na otázku, jak se chránit proti AIDS.

Autor: