Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Našel šroubovák a vraždil

Česko

Série útoků pokračuje: Opět zabíjel mladý muž, opět bezdůvodně

OSTRAVA Postřehla jsem akorát šroubovák v jeho ruce. Muže jím bodl zezadu do týla. Napadený se otočil a hned dostal další ránu do krku. Právě tak popisovala včera před ostravským krajským soudem servírka baru Vítek Olga Chocholová vraždu, která se stala loni 20. září před třetí hodinou ráno. Případ, jímž pokračuje rozplétání loňské série bezdůvodných vražd různých pachatelů na severu Moravy.

Jednadvacetiletý závozník ostravského podniku na zpracování odpadů OZO Jiří Machala v podstatě bez příčiny ubodal šroubovákem třicetiletého Miroslava Závadského. V baru Vítek bodl vrah svoji oběť šroubovákem několikrát přímo do hlavy. Jedna z ran mířila tak hluboko do ucha, že napadený na místě zemřel.

Před očima jsem měl tmu, tvrdil před soudem vrah „Je mi to strašně líto. Chtěl bych se omluvit celé jeho rodině,“ plakal včera před soudem vrah Machala. Pořád si musel utírat tekoucí slzy, klopil hlavu a mluvil jen velmi tiše. Soudkyně Renata Gilová jej musela několikrát pobízet, ať mluví hlasitěji. Mladý nevysoký a štíhlý muž se zajíkal. „Nevím,“ zněla pokaždé odpověď na otázky soudkyně, která se ho ptala, jaké důvody měl pro svoje jednání a kolikrát svoji oběť bodl. „Před očima jsem měl tmu,“ dodal tiše Machala.

Osudný večer přitom začal pro ostravského závozníka, který bydlel v hotelovém domě, celkem obyčejně. Stavil se za svojí matkou, která pracuje v jedné z přívozských heren. Tam si dal pivo a několik myslivců. Se svojí sestrou pak odjel tramvají na slavnosti burčáku. Ještě předtím si ale odskočil do zastavárny, kde nechal za tisíc korun svůj mobilní telefon. Z burčákových slavností pak sourozenci ještě pokračovali do baru Vítek v Hrabůvce. Na cestě uviděl už hodně podnapilý Jiří Machala na zemi šroubovák dlouhý nejméně deset centimetrů. Dal si jej za opasek.

O tom, co se dělo dále, existuje několik verzí. Machala říká, že se s Miroslavem Závadským o něco kvůli sestře hádali. „Seděl vedle mne u stolu. Znal jsem ho jen od vidění. Chtěl jsem vyřešit, že se hádá s mojí sestrou. Sprostě mi nadával a potom došlo k zabití,“ popisoval vrah vývoj událostí.

Servírka Olga Chocholová však vše viděla poněkud jinak. Miroslav Závadský prý po celou dobu seděl u baru a povídal si s ní. Podnik byl v té době už prakticky prázdný. U stolu se hádal Machala se svojí sestrou. Závadský jim měl něco od baru říct. Co, to už si prý servírka nepamatuje. Machala pak přiskočil k Závadskému a bez varování začal zezadu bodat. Pokračoval i poté, co se Závadský sesunul k zemi. „Klečel na něm a bodal dál,“ popisovala Chocholová. Po chvíli se Machala zvedl a z baru utekl. Ovšem nijak daleko. Šel do hotelového domu Vítek, kde bydlel, a tam potkal nevlastního otce. „Řekl jsem mu, že jsem někoho zabil a on mi vynadal. Pak jsem šel spát. Jenže za pár minut už u nás byla policie,“ vylíčil Machala.

Ubodaný muž byl nekonfliktní typ, shodovali se svědci Cestou mezi barem a ubytovnou vražedný šroubovák někam odhodil. Nástroj se už nikdy nepodařilo najít.

Zavražděný Miroslav Závadský byl podle všech svědků nekonfliktní člověk. „Byl to normální kluk. Rozešel se s holkou a strašně ho to vzalo. Chodil se vždycky někam vypovídat,“ řekla o svém synovi včera před soudem jeho matka Jana Závadská.

S tím souhlasila i servírka Chocholová. „Byl to bezproblémový člověk. Rád si povídal s lidmi. Všem v podniku se ten večer svěřoval, že se rozešel s holkou.“

Pokud soud stihne vyslechnout všechny další svědky a znalce, může být vynesen rozsudek nad mladým závozníkem již dnes. Verdikt soudu bude o to přísnější, že Jiří Machala je od loňského roku v podmínce. Odsouzen byl za úvěrový podvod.

Pro soudce v Ostravě je to v krátké době po sobě čtvrtý případ vraždy, u níž chybí motiv. Vždy nečekaně zabíjeli mladí muži, zaměstnaní jako řemeslníci. V prvním případě odsoudil soudní senát k třináctiletému trestu třiadvacetiletého zámečníka Marka Plisku, který ubil činkou v domě svých rodičů v Petrovicích u Karviné třiadvacetiletou přítelkyni. Podobně ubil v Ostravě devětadvacetiletý Bronislav Zotyka, shodou okolností rovněž zámečník, ve svém bytě čtyřiadvacetiletou prostitutku. Od soudu dostal výjimečný dvacetiletý trest. Soud řešil i kauzu devatenáctiletého stavebního dělníka Vladimíra Janouška, který v Ostravě ubil a ukopal někdejšího televizního režiséra, pětačtyřicetiletého Aleše Hermana.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!