Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Neodpustíme, vrazi! Na 200 lidí truchlilo za Navalného u ruské ambasády v Praze

Česko

  19:49aktualizováno  20:51
Před ruským velvyslanectvím v Praze 6 se v pátek podvečer sešly asi dvě stovky lidí, aby uctili památku zesnulého ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Lidé skandovali politikovo jméno a drželi nápisy označující ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho vraha. Pro památku Navalného tam také vzniklo pietní místo.

Před ruským velvyslanectvím vzniklo také druhé pietní místo, pod lampou s cedulí náměstí Borise Němcova, kam lidé pod fotografii Navalného kladli květiny a zapálené svíčky. Jeden z přítomných demonstrantů uvedl, že je Putin vrah a že vývoj kolem Navalného nebyl překvapivý. „Byla to vražda,“ dodal.

„Putin zabil Navalného,“ stálo na transparentu, který držela jedna z demonstrantek. „Chci, aby vrazi stanuli před spravedlností,“ říkal jiný transparent psaný v angličtině. Několik lidí také drželo transparenty napsané azbukou, na nichž bylo pouze slovo „vrazi“.

První pietní místo poblíž ambasády vzniklo už dříve odpoledne. Na stromě demonstranti vyvěsili Navalného fotografii a nápis v azbuce, který říká „My nezapomeneme a my neodpustíme“.

Odkazuje na výrok opozičního vůdce, který ho v minulosti použil ve vztahu ke korupční kauze v Rusku, řekla jedna z tvůrkyň pietního místa. Pod stromem byly vyskládané květiny, které posléze přinesli další lidé.

Navalnyj byl pokládán za hlavního odpůrce Putinova režimu. Ruského prezidenta obviňoval z toho, že dal svého času rozkaz jej otrávit. V roce 2021, po návratu do vlasti z Německa, kde jej z otravy vyléčili, byl Navalnyj uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!