Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Návrat do spálených domovů

Česko

KINGLAKE Obyvatelé řady měst vypálených při nejničivějších požárech v australské historii se včera poprvé mohli vrátit do svých domovů. Ty ale často našli úplně zničené. Oficiální bilance obětí zatím hovoří o 181 mrtvých, podle některých neoficiálních odhadů však může vyšplhat až ke třem stovkám. „Kde začít? Kde začít?“ naříkal Peter Denson stojící s bledým obličejem nad ruinami svého domu v Kinglake, které bylo během požáru téměř celé zničeno a kde zahynulo přinejmenším 39 lidí.

Denson, který ve městě žije od roku 1977, říká, že chce svůj dům znovu postavit. Nebude to však jednoduché, protože dům nebyl pojištěn a zbyla z něj jen hromada spáleného dřeva, cihel a zohýbaného kovu. „Je to, jako by vybuchla atomová bomba,“ popisuje jeho stav Denson.

Některá města stále zůstávají uzavřená, protože hledání těl ve zřícených budovách postupuje pomalu a žhavý popel navíc na některých místech stále hrozí ohně znovu zažehnout. Do Marysville, kde přišlo o život až 100 lidí, tak zatím obyvatelé, kteří katastrofu přežili, nemohou. Úřady se navíc obávají šoku, který by obyvatelům města způsobilo to, co v něm uvidí. Požárník, který obcí projížděl jen deset minut před tím, než ji zachvátil požár, vypověděl, že řada lidí bušila na jeho hasičské auto a prosila, aby jeho tým pomohl lidem uvězněným v domech. To však již nebylo možné.

Hon na žháře Policie včera v prohlášení uvedla, že její odborníci na žhářství ukončili úvodní část vyšetřování a našli šest hlavních zdrojů sobotních požárů. Podezřelý se jeví zejména požár, který vypukl u města Churchill vzdáleného asi 140 kilometrů od Melbourne. Po jedné osobě podezřelé ze žhářství již police pátrá.

Ministr spravedlnosti Robert McLelland uvedl, že tomu, kdo založil požár, který si vyžádal lidské životy, hrozí doživotní vězení. Premiér Kevin Rudd v úterním rozhovoru dokonce řekl, že pachatelé by měli shnít ve vězení. Policie také prověřuje zprávy o podezřelých lidech, kteří se prý pohybují v některých zničených domech a rabují. Komisařka státu Viktoria Christine Nixonová ale uvedla, že zpráv o rabování není mnoho. Navíc není jasné, zda lidé neprohledávali své domy, nebo hledali jídlo či oblečení.

Další informace o požárech v Austrálii čtěte na straně 12

Autor: