Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názor neměním, říká Paroubek

USA

  15:04
PRAHA - Ještě nedávno si šéf ČSSD Jiří Paroubek „dokázal představit“, že by v Česku byl protiraketový radar USA. Dnes už je proti.

Nedávno dobudovaný radar protivzdušné obrany NATO v Nepolisích na Královéhradecku. foto: Alexandra MlejnkováČTK

LN Ještě před pár dny jste řekl, že hlasovat v referendu o americké protiraketové základně je jako jít s kanonem na vrabce. Proč jste změnil názor?
Tak podívejte, já jsem byl původně informován, že to bude nějaká stanice, kde bude dvacet lidí. A já jsem také od začátku říkal, že se potřebuji dozvědět něco o parametrech. A dneska už o tom něco vím a také vím, jaké bude stanovisko sociální demokracie. Myslím většiny členstva. To zdrcující stanovisko je nepodílet se na tomto projektu.

LN Co vám tedy na případné základně nejvíc vadí?
Že to je věc bilaterálního charakteru, že to není věc celého NATO. A že to je v zásadě věc nepotřebná.

LN Ale jaké jsou ty parametry základny, které vám tak vadí?
Tak zatím to vypadá, že ta základna má mít dvě stě až tři sta lidí a ty parametry jsou prostě takové, že si nemyslíme, že je ta věc potřebná.

LN Váš současný poradce a exministr obrany Jaroslav Tvrdík už během svého působení na ministerstvu vyjednával s Američany podmínky pro základnu v Česku...
My jsme dnes jasně řekli, že nic takového nebylo. A také jsme řekli, že jsme chtěli pouze informace a že o tom rozhodne ta vláda, které to bude příslušet. A také parlament. A zdokladovali jsme, že žádné takové politické rozhodnutí neprobíhalo. To znamená, že pan Topolánek v tomto nemá pravdu.

LN Takže lže, když říká, že se ta jednání vedla už od roku 2002?
Takhle surově bych to neřekl, ale nemluví pravdu. Je jednoduché to doložit. V zápisech z roku 2002, které udělal zastupitelský úřad ve Washingtonu se říká, že rozhodnutí podléhá příští české vládě a parlamentu a že o tom chceme více vědět a že neznáme parametry toho celého systému. Tady se vyjednávalo jen na úrovni některých úředníků ministerstva obrany a já vás ujišťuji, že jsem nebyl o celé věci informován. Protože to bylo důvěrné rozhodnutí vlády z doby, kdy já jsem ještě nebyl členem vlády.

LN Mluvilo se už v té době o nějakých parametrech?
Ne, tam nebyly žádné parametry. Tam se řeklo, že se bude jednat, a až v určitém okamžiku, že se rozvine vnitropolitická debata, a ta se rozvíjí až teď. A že pak teprve může nastat nějaké rozhodnutí jak vlády, tak i parlamentu.

LN Jak myslíte, že se zachovají poslanci Melčák s Pohankou?
Jsem přesvědčen, že vládní návrh podpoří.

Autoři: