Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

NCOZ zasahuje na krajském úřadě v Olomouci, policie zadržela náměstka hejtmana

Česko

  9:26aktualizováno  11:54
Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahuje na krajském úřadě v Olomouckém kraji. Zásah se týká podezření z korupce v oblasti veřejných zakázek, uvedl hejtman Josef Suchánek. Zřejmě jde o investice v dopravních stavbách. Podle informací iDNES.cz policisté zadrželi radního Michala Záchu (ODS), který je zároveň hejtmanův náměstek pro dopravu.

Krajský náměstek Michal Zácha, který má na kraji v kompetenci dopravu, sport a volný čas, je zároveň přerovským uvolněným radním, na starosti zde má školství, sport a grantovou politiku, a také předsedou představenstva Vodovodů a kanalizací v Přerově.

„Města Přerova se vyšetřování netýká, primátor Petr Vrána byl informován a podepsal mlčenlivost,“ potvrdila dnes přítomnost policistů na přerovské radnici její mluvčí Lenka Chalupová.

Na mlčenlivost odkázal také hejtman Suchánek při otázce ČTK, zda byl jeho náměstek zadržen. ČTK se jej nepodařilo kontaktovat, má nedostupný mobil.

Podle zjištění redakce iDNES.cz byl Michal Zácha zadržen. „Bez komentáře,“ reagoval náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš. Informaci ale nevyvrátil.

Prohlídky domovních prostor i pozemků

Hejtman Suchánek redakci iDNES.cz potvrdil, že od rána zasahuje v budově Krajského úřadu v Olomouci Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

„Volali mi, abych co nejdříve přišel. To byl můj první kontakt s touto kauzou,“ popsal hejtman. Podle něj jde o podezření z korupce v oblasti veřejných zakázek.

„Pro mě je to absolutní šok, blesk z čistého nebe. NCOZ poskytujeme maximální součinnost, aby šetření proběhlo co nejrychleji a krajský úřad mohl znovu fungovat bez omezení,“ řekl Suchánek. Podle zjištění redakce iDNES.cz jde o odbor dopravy krajského úřadu.

Zásah NCOZ potvrdil rovněž mluvčí Jaroslav Ibehej. „Mohu sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Olomouci,“ uvedl na dotaz ČTK Ibehej.

„Policejní orgán Policie České republiky, Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování, dne 13. listopadu provádí zejména na území Olomouckého kraje úkony trestního řízení, včetně domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků, v trestní věci, v níž dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení vykonává státní zástupce Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci,“ sdělil vrchní státní zástupce Radim Dragoun.

VSZ v Olomouci také uvedlo, že se zásah netýká pouze krajského úřadu, policisté podle žalobců zasahují zejména na území Olomouckého kraje, ale i mimo něj, potvrdil Bartoš.

Podle informací ČTK se zásahy mimo kraj mohou týkat podezřelých, kteří mají trvalé bydliště mimo Olomoucký kraj. Detektivové z NCOZ rovněž dělají domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků. „Další informace budou uveřejněny v úterý nebo ve středu,“ uvedl Dragoun.

Podle Deníku N je kromě Záchy zadržen i další člen ODS Robert Knobloch, který byl před lety i předsedou olomouckých občanských demokratů. Kromě politiků a úředníků se podle informací Deníku N policie zajímá i o dvě soukromé společnosti, které se údajně o zakázky ucházely.

Autoři: ,

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...