Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Soud poslal do vazby i obviněné šéfy nemocnic v kauze krajských špitálů

Policie zasahuje v budově ředitelství Krajské zdravotní. (19. února 2024) foto: Miloslava Hálová, MF DNES

Soud v údajné korupční kauze uvalil vazbu na bývalého generálního ředitele ústecké Krajské zdravotní (KZ) Petra Malého i šéfa Nemocnice Jihlava Lukáše Veleva. Do vazby poslal také podnikatele Tomáše Buriana, který podle informací Deníku N řídil organizovanou skupinu ovlivňující veřejné zakázky v krajských nemocnicích, a Miroslava Hůserka s Janem Márem, kteří dodávali do nemocnic zdravotnické vybavení.
  9:13aktualizováno  20:16

Hlavní postavou případu je podle policie majitel pražské společnosti A Pharm Česká republika Tomáš Burian, uvedl server Deník N. Ředitelé KZ a jihlavské nemocnice na základě jeho příkazů podle kriminalistů ovlivňovali veřejné zakázky, aby je vyhrávaly spřátelené firmy. Zakázky uměle navyšovali zhruba o deset procent, které si pak údajně skupina rozdělovala. Burian podle kriminalistů členům skupiny vyhrožoval násilím nebo postihem od spřátelených policistů.

Mluvčí policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej ve středu uvedl na webu policie, že detektivové NCOZ při 37 domovních prohlídkách zadrželi zhruba sedm milionů korun v hotovosti a další údajné výnosy z trestné činnosti na bankovních účtech.

Podezřelí jsou obvinění z přijetí úplatku, podplacení, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, legalizace výnosů z trestné činnosti, poškození finančních zájmů Evropské unie a účasti na organizované zločinecké skupině. Hlavním organizátorům hrozí až 16 let vězení.

Státní zástupce navrhl uvalit vazbu na pět z deseti obviněných a bylo mu vyhověno. „Obvodní soud pro Prahu 9 vyhověl ve všech případech mým návrhům na vzetí obviněných do vazby,“ uvedl žalobce Lukáš Jindra. Rozhodnutí však podle něj ještě nenabyla právní moci. Obvinění si podali stížnost nebo ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Velev podle svého právníka skončil ve vazbě z důvodu možného ovlivňování svědků. Soud v případě Petra Malého vyhověl návrhu státního zástupce, uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 9 Barbora Chlostová, a zhodnotil, že by mohl Malý ovlivňovat svědky. Státní zástupce ani advokát bývalého ředitele nechtěli rozhodnutí komentovat.

Ve vazební věznici již skončil podnikatel Tomáš Burian. „Klient byl vzat do vazby. Zvážíme podání stížnosti,“ řekl novinářům po skončení vazebního jednání Burianův advokát Radek Jilg. Soud podle něj poslal podnikatele do vazby ze všech tří možných důvodů, tedy že by mohl uprchnout, ovlivňovat svědky i pokračovat v páchání trestné činnosti.

Burian se podle svého právního zástupce necítí vinen a doufá, že se to u soudu prokáže. „Jsme úplně na začátku trestního procesu. Bude to složitější, delší proces,“ uvedl Jilg.

Soud poslal do vazby i třetího obviněného, podnikatele Miroslava Hůserka, mohl by ovlivňovat svědky či opakovat činnost.

Čtvrtý obviněný, na kterého byla uvalena vazba, Jan Mára si proti rozhodnutí podal na místě stížnost. Důvody pro uložení vazby byly podle jeho advokáta Lukáše Eichingera hraniční.

Podnikatel podle svého právníka vinu odmítá. „Myslím, že s tou věcí nemá prakticky nic společného. Jak on sám řekl, naletěl na špatné lidi a včas nerozeznal, co vlastně činí,“ prohlásil advokát.

Policie v pondělí zasahovala v sídlech krajských nemocnic a začala trestně stíhat deset lidí včetně generálního ředitele a manažerů zadavatele a šéfů dodavatelů zdravotnické techniky. Kvůli tomu, že byla dodávka části lékařského vybavení pro nemocnice spolufinancována Evropským fondem pro regionální rozvoj, se případu ujal Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO).

Policie podle něj zatím zdokumentovala škodu ve výši milion eur, tedy asi 25 milionů korun. Vyšetřování ale nadále pokračuje a suma nemusí být konečná.

EPPO tvrdí, že organizovaná skupina nejméně od roku 2022 systematicky manipulovala s veřejnými zakázkami na zdravotnické potřeby pro nemocnice ve prospěch předem vybraných dodavatelů a v některých případech nakupovala zdravotnické vybavení bez zahájení zadávacího řízení. Šlo například o operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory.

Skončí Velev jako ředitel?

Představenstvo Krajské zdravotní v pondělí večer odvolalo generálního ředitele Malého. Rada Kraje Vysočina se ve čtvrtek mimořádně sejde, aby řešila situaci v Nemocnici Jihlava. Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO) ČTK řekl, že není možné, aby osoba vazebně stíhaná řídila nemocnici, předjímat kolektivní rozhodnutí rady kraje o odvolání ředitele ale nechtěl.

Návrh na vazbu a její potvrzení soudem jsou podle něho závažnými argumenty pro odvolání, i když je nutné myslet na presumpci neviny. Předpokládá, že prokazování a obhajoba může trvat dlouhou dobu, protože v kauze je stíháno víc lidí.

„A my prostě musíme zajistit chod nemocnice včetně managementu tak, aby nemocnice plnila všechny své funkce a zároveň nepochybila v nějakých dalších věcech, co se týká všech správních a obchodních činností,“ řekl Schrek. Tudíž pokračování Veleva ve funkci ředitele není jisté.

Podle serveru Seznam Zprávy ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v reakci na pondělní policejní zásah zastavilo financování projektů obou nemocnic. Celkově jde o podporu ve výši 959 milionů korun. Nemocnice zatím informace o zastavení dotací nemají.

19. února 2024

Autoři: ,