Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

NCOZ zasahuje na pražském magistrátu kvůli dopravnímu podniku. Obvinila náměstka primátora a dalších 10 lidí

Česko

  8:29aktualizováno  14:06
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili 11 lidí kvůli hospodaření dopravního podniku. Podle médií jsou mezi obviněnými náměstek primátora Petr Hlubuček, který je členem dozorčí rady DPP, podnikatel Michal Redl nebo lobbista Pavel Dovhomilja. Kriminalisté od rána zasahovali na několika místech v Praze, mimo jiné na magistrátu či v budovách dopravního podniku.

„Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze vykonává dozor ve věci, v níž policejní orgán Policie České republiky, Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV, aktuálně provádí úkony trestního řízení. Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 osobám, souvisí s hospodařením společnosti Dopravní podnik hlavního města Prahy. Další informace vzhledem k fázi trestního řízení není možno k věci sdělit,“ uvedl státní zástupce Adam Borgula.

Servery Deník N či Seznam Zprávy napsaly, že policie trestně stíhá Hlubučka, podle Radiožurnálu je mezi obviněnými i zlínský podnikatel Michal Redl. Podle informací Radiožurnálu jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí také podezření, že nedovoleně nakládal s omamnými a psychotropními látkami. Podle Lidovek.cz je mezi obviněnými také lobbista Pavel Dovhomilja, který se pohyboval v oblasti IT a zabýval se zakázkami dopravního podniku.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman potvrdil, že detektivové na magistrátu byli. „Ano, na magistrátu dnes skutečně zasahovala policie, které poskytujeme maximální součinnost,“ řekl MF DNES mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pražský primátor Zdeněk Hřib již dříve potvrdil, že policisté přišli do kanceláře jeho náměstka Petra Hlubučka. „V kanceláři náměstka za STAN teď probíhá policejní prohlídka. Úřad poskytuje součinnost. Pokud existuje nějaké podezření, musí být prošetřeno,“ uvedl na Twitteru Hřib.

„Pokud se potvrdí, že je náměstek za STAN obviněn ze zapojení do organizovaného zločinu, budu požadovat jeho okamžitou rezignaci,“ napsal později primátor. Dodal, že k řešení kauzy svolá zástupce koalice.

Podle informací ČTK dnes policisté v dopravním podniku uzavřeli mimo jiné kanceláře členů představenstva, generálního ředitele či šéfů právního oddělení a správy majetku. Tyto informace Šabík popřel. Dodal, že zástupci podniku přislíbili, že nebudou vyšetřování komentovat, takže nemůže sdělit, kde přesně policisté zasahovali. Generální ředitel podniku Petr Witowski nicméně podle něj dnes standardně pracuje ve své kanceláři.

Magistrát na středu zrušil už dvě tiskové konference, na kterých měl být Hlubuček přítomen. Redakce iDNES.cz se obrátila s dotazy také na ministra vnitra Víta Rakušana a šéfa Starostů, zda zásah policistů nějak ovlivní pozici Hlubučka v nadcházejících volbách. Politik je trojkou kandidátky strany v podzimních volbách na pražský magistrát.

„O zásahu už z médií vím, neznám ale žádné podrobnosti. Proto se k tomu v tuto chvíli nebudu dál vyjadřovat. S panem Hlubučkem jsem nemluvil,“ reagoval ministr. Později na Twitteru napsal, že je to samozřejmě znepokojivá informace. „Nic dalšího však nyní o tomto zásahu nevíme. Nechme prosím policii dělat její práci,“ dodal. Kvůli kauze bude večer jednat předsednictvo STAN.

Náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr, který je předsedou dozorčí rady DPP, k dnešní policejní razii uvedl, že sice podstatu kauzy nezná a policie se na něj neobrátila, ale že v minulosti podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci.

„Podle informací, které přinesla média, se mé trestní oznámení týkalo stejné skupiny lidí, která je předmětem dnešního zásahu. Udělal jsem tak maximum a nyní je zbytek na práci PČR. Naši práci na tom, že se zase po letech rozhýbaly důležité dopravní stavby v Praze, nesmí poškozovat korupční jednání,“ sdělil.

Razie se točí kolem Redla

Podle informací redakce z důvěryhodného zdroje se razie točí kolem podnikatele Michala Redla, který měl v minulosti blízko ke známému zločinci Radovanu Krejčířovi a dnes má vazby na vládní hnutí STAN.

„Mohu potvrdit, že náš útvar dnešního (středa) dne provádí úkony trestního řízení. Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze, které má v této věci vyhrazeno podávání informací,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Důvodem razie mají být zakázky v městských společnostech. Podle médií detektivové zasahují zhruba na 40 místech v Praze.

Přítomnost policistů na svých úřadech potvrdili i zástupci pražského dopravního podniku a Všeobecné zdravotní pojišťovny.
„Potvrzujeme, že Policie ČR dnes v DPP provedla standardní procesní postupy. DPP nejen v tomto případě, ale vždy poskytuje Policii ČR plnou součinnost. Kroky PČR nebudeme dále komentovat,“ uvedl vedoucí odboru komunikace podniku Daniel Šabík. Vzhledem k tomu, že právo na podávání informací si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze, nesdělila žádné další podrobnosti ani mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Michal Redl byl stíhán v řadě kauz spojených s českým zločincem Radovanem Krejčířem. V dopisech od něj přímo dostával instrukce, jak například tunelovat Českou spořitelnu v kauze společnosti Technology Leasing. Podílet se měl i na půlmiliardovém daňovém úniku firmy M5. Odsouzen nicméně nebyl, jelikož mu lékaři vystavili posudek o vážné duševní nemoci.

V roce 2017 informoval Radiožurnál, že Redl byl konzultantem hnutí STAN. Podle předsedy Petra Gazdíka Redl tehdy pomáhal se stranickými záležitostmi. Kromě toho měl být podporovatelem hnutí. STAN nicméně uváděl, že politiku hnutí „v žádném případě neurčoval“.

Autoři: , ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...