Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neblázni a obal si ho!

Česko

V Jihoafrické republice žije největší počet lidí nakažených virem HIV na světě. To se má nyní změnit. Ze všech míst se na vás sypou kondomy.

Princess je osmnáctiletá prostitutka, která každý večer postává kousek od fotbalového stadionu v Kapském Městě. Jako většina pouličních holek v Jihoafrické republice je i Princess závislá na „tiku“, místní verzi pervitinu, který se prodává po dávkách v průsvitných plastových brčkách nastříhaných na třícentimetrové kousky, s konci svařenými zapálenou sirkou. Když Princess potřebuje svoji dávku, je ochotná prodat své služby za jedno „brčko“, jež lze koupit v přepočtu za 50 až 200 korun – podle toho, jak moc je říznuté jedem na krysy. Když má hlad, nabízí sex za smažené kuře z KFC. Když má žízeň, tak za pivo. Někdy za půl piva.

Princess je zvyklá žít život na hraně. Žádný návrh zákazníka jí nepřipadá moc perverzní a žádná otázka, kterou jí položím, moc osobní. Až když se jí zeptám na to, jestli používá kondomy, podívá se na mě, jako bych zešílela.

„Za koho mě máš?“ opáčí. „Jasně, že používám kondomy.“

Kdo nežije v Jižní Africe, nepochopí, vysvětluje mi novinář Phil, původem z Johannesburgu. „Každý den dostáváme ze všech stran mediální masáž o bezpečném sexu. Můj syn se ve škole naučil nasazovat kondom na banán ještě předtím, než jsme ho naučili zavazovat si tkaničky u bot,“ vypravuje. „To je dnešní Jižní Afrika. Všichni, i pouliční šlapky, vědí, že sex bez kondomu rovná se sebevražda.“

Povedený prezident

Ještě před pár lety tehdejší prezident JAR Thabo Mbeki vehementně šířil teorie „alternativních badatelů“, že virus HIV a nemoc AIDS nejsou nijak spojeny a že jsou jen produktem hysterie vědců a médií. Dnes se odhaduje, že v důsledku Mbekiho přístupu zemřelo v JAR zbytečně 350 000 lidí.

Ale za posledních pár let, a zvlášť letos v rámci příprav na šampionát, se mnohé změnilo. Tlak vládních i nevládních organizací způsobil, že kondomy pronikly do každé skuliny běžného života. V této zemi, kde je podle různých výzkumů každý pátý až sedmý dospělý člověk infikován virem HIV.

I současný prezident Jacob Zuma, proslavený svým excentrickým sexuálním životem včetně polygamie (má čtyři manželky), konečně veřejně uznal, že AIDS nelze vyléčit kombinací teplé sprchy a česneku, a podlehl mezinárodnímu nátlaku na masovou distribuci kondomů.

Dnes si tak na nedostatek kondomů nebo osvěty, alespoň ve velkých jihoafrických městech, nemůže nikdo stěžovat. Na záchodcích, na letišti i nádraží jsou zásobníky na kondomy zdarma. V obchodních centrech jsou pulty, kde vám udělají okamžitý test na HIV a ještě si můžete nacpat kapsy propagačními prezervativy. Osvětové kampaně na billboardech používají různé metody, jak lidi přesvědčit, že bez kondomů je sex riskantní. Jeden billboard je celý černý, s mrazivým nápisem „AIDS zabíjí“. Další se snaží pojmout bezpečný sex humorněji: „Don’t be silly, wrap your willy!“ (Neblázni a obal si ho!) Zvlášť populární je billboard, který spojuje riskantní chování s nadužíváním alkoholu: „Famous last words: WE WERE DRUNK. Use a condom.“ (Slavná poslední slova: BYLI JSME OPILÍ. Používejte kondomy.)

V Kapském Městě si dali úctyhodný cíl – distribuovat každý měsíc milion kondomů zdarma, aby mohl mít každý zdejší muž starší patnácti let alespoň dva chráněné styky týdně. Reálně se distributoři nebudou zaměřovat na všechny obyvatele města, ale na „riskantní skupiny“ – taxikáře, prostitutky a prostituty, obyvatele slamů a námořníky. Ti by tak mohli mít k dispozici až deset kousků za týden.

A přece... ačkoli charitativní organizace jásají, mezi běžnými Jihoafričany je cítit určitá melancholie nad tím, že doby, kdy byl sex potěšením, jsou nenávratně pryč.

V anglické hospodě na Somerset Street tuto melancholii barman verbalizoval a pověsil na stěnu nápis: „Vzpomínáte, když ,provozovat bezpečný sex‘ znamenalo, že vás nikdo nenačapá?“ ?

***

FOTBAL A PROSTITUTKY ? Před červnovým mistrovstvím světa ve fotbale se očekávalo, že do Jižní afriky přijede 40 000 prostitutek z celého světa. v zemi, kde je tak vysoký výskyt aiDS, to věstilo katastrofu.

? SWEAT, organizace lidí pracujících v sex průmyslu, minulý týden publikovala studii, která vyvrací, že počet prostitutek se v době šampionátu výrazně zvýšil. Win Delva z epidemiologického centra SaCeMa navíc říká, že jen jedno procento prostitutek v době šampionátu nepoužívalo kondomy. „Děsivější je, že 7,8 procenta zákazníků je o sex bez kondomu výslovně požádalo,“ říká Delva.

Autor: