Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nečasová byla obviněna z krácení daně za dary. Dostala i náhrdelník za milion

Česko

  7:47
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zahájilo v polovině března trestní stíhání Jany Nečasové, dříve Nagyové, za krácení daně. Podle deníku Právo si nenechala vyměřit daň za dary v hodnotě téměř deseti milionů, čímž údajně stát připravila o darovací daň 705 925 korun. Hrozí jí buď dva až osm let, nebo pět až deset let vězení.

Jana Nečasová foto:  Michal Šula, MAFRA

Mezi luxusními dárky, které měla Nagyová dostat v letech 2012 a 2013, je podle vyšetřovatelů nejdražší perlový náhrdelník Cartier za více než milión sto dvacet tisíc korun. Nagyová v té době pracovala jako šéfka kanceláře předsedy vlády.

Na seznamu údajných dárců figurují bývalý šéf Pozemkového úřadu Petr Šťovíček, exministr a nynější šéf ČEPS Vladimír Tošovský, exministr Tomáš Chalupa, bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák, podnikatel Daniel Křetínský, lobbista Vladimír Johanes nebo nespecifikovaný Ital označený ve spisu jako „Giussepe“ a další.

Ve spise se podle deníku Právo často objevuje pražská značková prodejna Cartier. Tam měl být koncem roku 2012 zakoupen také prsten za 215 tisíc korun a faktura byla vystavena na jméno Dmitry Smolentsev-Monte z Moskvy. Podle prodejce ale faktura na jméno Smolentsev-Monte byla čistě fiktivní, protože ve skutečnosti podle něj dárky zaplatilo samostatně více osob.

Žalobci pak z odposlechů mezi Nečasovou (Nagyovou) a exšéfem Úřadu vlády Lubomírem Poulem dovozují, že „uvedený prsten byl v prodejně uhrazen z finančních prostředků Ing. Ivana Lapina, který jej daroval Janě Nečasové“.

Ivan Lapin, člen dozorčí rady Severočeských dolů, to  pro Právo popřel. „Nikdy v životě jsem nebyl nakupovat v žádné z prodejen firmy Cartier. Nikdy jsem nikomu nedaroval takový šperk.“

Právo také cituje záznam ze zatýkání Jany Nagyové. „Dne 12. 6. 2013, v rámci realizovaného úkonu – zadržení podezřelé – měla Mgr. Jana Nečasová (dříve Nagyová) na sobě náušnice zn. Cartier.“

Podle policie byly právě tyto náušnice za 218 tisíc korun uhrazeny prostřednictvím dárkového certifikátu zakoupeného 17. prosince 2012 „osobou Ivo Ritig“ (ve spise je uvedeno ve jménu jedno t). Nagyové ale prý tento dárkový certifikát přinesl tehdejší šéf Pozemkového úřadu Petr Šťovíček.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...