Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Nechceme další Pražáky“

Česko

  10:29
PRAHA - Čím dál víc obcí v okolí Prahy už nechce další nové obyvatele. Odmítají přijmout Pražany, kteří by rádi vyměnili bydlení v centru za život v klidu a zeleni. Nejnovějším příkladem jsou Říčany.

Kapacity místních sítí v Říčanech přistěhovalectví nestačí. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Některé obce ležící těsně za hranicemi Prahy už nepovolují další bytovou výstavbu. Je to reakce na příliv desetitisíců nových obyvatel, kteří v posledních dvou letech zaplavili Černošice, Dobřichovice, na jihovýchodě Psáry, Říčany, Mukařov a Vestec. V posledních pěti letech se z Prahy přestěhovalo do Středočeského kraje 60 tisíc lidí.

Některé obce toho teď litují a snaží se další výstavbu regulovat či úplně zmrazit.

V těchto dnech vyhlásily plošnou stavební uzávěru Říčany. Bude platit tak dlouho, dokud město nevypracuje regulační plány s jasnými regulemi, co, kde a jak stavět. To může trvat roky. Podle říčanské starostky Adrieny Mrázové je to sice nepopulární krok, protože omezení se týká hlavně soukromých pozemků, ale je nutný. Za poslední dva roky se do Říčan přistěhovalo téměř 500 nových obyvatel. A tlak investorů i jednotlivých stavebníků stále narůstá. Jenže nestačí kapacita silnic, škol, kanalizace, veřejného osvětlení. Starousedlíci se bouří. Nelíbí se jim ani vzhled nových domů, které nekorespondují s charakterem lokality.

„Každé kopnutí do země u nás vyvolává obrovskou nevoli. Ale my žádné další plochy pro výstavbu neuvolníme. Stavět se bude jen tam, kde už je vydáno územní rozhodnutí,“ prohlásila starostka Mrázová. Stavební uzávěru už mají také Černošice v okrese Praha-západ, která je vystavena ještě daleko většímu investorskému zájmu než území na východě.

„Hovořil jsem o tom se starosty Jílového, Jesenice, Psár nebo Roztok u Prahy a všude je to stejné. Ještě na začátku 90. let všichni jásali, když se tam chtěl někdo z Prahy přestěhovat. V 80. letech se totiž obce vylidňovaly a hrozilo, že vymřou. Teď ale obce nekontrolované výstavby litují a všichni to chtějí řešit stavební uzávěrou a regulačními plány jako my,“ potvrdil černošický starosta Aleš Rádl.

Podle analytiků realitního trhu bude přitom bytová výstavba ještě gradovat. Například podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory dosáhne vrcholu až příští rok. A už teď tlačí ceny nahoru. Záleží na lokalitě. Zatímco v oblasti Praha-západ stouply ceny od začátku roku o 14 procent, v Praze-východ narostly jen o tři procenta.
Autor: