Pátek 31. května 2024, svátek má Kamila
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nechtěné sochy od Hitlera končí v depozitářích

Česko

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU Šedesát pět let po konci druhé světové války si střední Evropa stále neví rady s tím, jak naložit s uměleckými předměty, spojenými s osobou nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Zatímco v rakouském Linci hrozí radním žaloba za to, že nechali z městského parku odstranit sochu darovanou městu Hitlerem, Alšova Jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou se zatím žaloby za ukrývání „Hitlerova umění“ neobává. Loni totiž nechala ze zámecké zahrady odstranit tři skulptury, které Hitler koupil v roce 1940 a od padesátých let stály bez jakýchkoliv problémů v zámeckém areálu. Poté, co původ soch odhalil ve své knize publicista Jiří Kuchař, však galeristé raději sochy přemístili do depozitáře. Obávají se, aby je vzhledem k jejich pověsti někdo neukradl nebo nepoškodil.

„Ani v letošní sezoně neuvažujeme o tom, že bychom sochy znovu vystavili. To nebezpečí odcizení nadále trvá a my nemáme prostředky na ostrahu,“ řekla LN mluvčí Alšovy Jihočeské galerie Veronika Homolková. Celá desetiletí se přitom u soch Veslaře, Rozsévače a Afrodity fotili turisté a na Veslařovy natažené ruce si sedaly děti. Poté, co publicista Kuchař zveřejnil důkazy o tom, že jde o součást Hitlerovy umělecké sbírky, však galerie sochy okamžitě ukryla před zraky veřejnosti. „My jsme o jejich původu věděli už dříve. Kniha citovaná mnoha médii ale sochám udělala takovou publicitu, že se obáváme, aby někdo skulptury z volně přístupné zámecké zahrady neodvezl,“ uvedla Homolková. Sochy se na Hlubokou po válce dostaly z kláštera ve Vyšším Brodě, kde nacisté ukrývali díla z předválečné Hitlerovy sbírky i ta ukradená v okupovaných státech.

Podobně jako Alšova galerie se před dvěma roky zachovala i linecká radnice, když nechala z altánku v jednom z městských parků odstranit skulpturu Afrodity, kterou městu věnoval Hitler v roce 1942. O původu sochy v Linci se od počátku všeobecně vědělo, a přesto „Hitlerova“ Afrodita léta nikomu nevadila. Teprve před dvěma roky se sociální demokraté ve vedení radnice rozhodli, že dílo spojené s Hitlerovou osobou z altánku odstraní.

Lidovci ale nyní požadují, aby se Afrodita vrátila na své místo. V opačném případě hrozí žalobou. „Odstranění Afrodity představuje populistický a nezákonný akt,“ prohlásil lidovecký městský radní Franz Hofer. Sociální demokraté podle něj porušili zákony na ochranu památkové péče. Nikdo nemůže údajně ukrývat před veřejností umělecké dílo jenom proto, že ho městu daroval Hitler. „Dějiny nemůžeme předělávat. Dějiny musíme zpracovávat a vysvětlovat,“ uvedl Hofer. Trvá na tom, aby se Afrodita znovu usadila v altánku a na podstavec byla osazena vysvětlující cedulka.

Autor: