Úterý 4. června 2024, svátek má Dalibor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Nedokonalé“ gruzínské volby

Česko

Vítězství prozápadních sil provázelo podle OBSE zastrašování voličů, výsledky ale platí

TBILISI/PRAHA Mocenské kormidlo zůstává v Gruzii – zemi na pomezí sfér západního a ruského vlivu – v rukách sil prezidenta Michaila Saakašviliho. Nic na tom nemění výhrady pozorovatelů z OBSE vůči průběhu středečních voleb ani protesty opozičních sil.

Vládní Sjednocené národní hnutí (UNM) zvítězilo drtivým způsobem – po sečtení většiny hlasů si připsalo přes 60 procent hlasů. „I já jsem byl ohromen obrovskou podporou, kterou jsme v těchto parlamentních volbách dostali,“ nechal se slyšet Saakašvili, sám před lety opoziční vůdce.

Opoziční blok zůstal se zhruba 15 procenty daleko pozadu, pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu překonaly ještě dvě menší strany. Opozice ale odmítla porážku uznat, podle jejích vůdců byly volby zfalšované. Hned ve středu večer již uspořádala v Tbilisi protestní shromáždění, místo slibovaných desítek tisíc nespokojenců ale dorazila asi jen tisícovka lidí. Demonstranti nakonec sledovali televizní přenos finálového utkání Ligy mistrů odehrávajícího se v Moskvě.

To, že volby nebyly zcela v pořádku, ale tvrdí i pozorovatelé z OBSE. Podle nich byla zaznamenána „četná obvinění ze zastrašování, z nichž některá byla prověřena“.

Uplatnění standardů pro svobodné volby bylo sice „nevyvážené a neúplné“, celkový průběh hlasování ale pozorovatelé za neplatný neoznačili.

Konstatovali také, že ve srovnání s lednovými prezidentskými volbami došlo k podstatným zlepšením. Parlamentní volby v Gruzii se konaly za krajně napjaté situace. Jedním z důvodů jsou především spory se sousedním Ruskem, které začínají mít stále více charakter vojenského konfliktu. Vnitřní gruzínská opozice stupňující se válečné hysterie zneužívá a obviňuje gruzínské vedení v čele s prezidentem Saakašvilim z neschopnosti dohodnout se s Moskvou.

Hlavním předmětem sporu mezi Tbilisi a Moskvou je snaha Gruzínců vstoupit do NATO a vymanit se z dlouholetého područí Ruska. Kreml k tlaku na Gruzii používá dvě separatistické enklávy, Jižní Osetii a Abcházii, které jednostranně vyhlásily samostatnost na Gruzii. Ruská armáda, která má plnit v obou oblastech roli mírotvorce, ale podle gruzínského vedení ve skutečnosti podněcuje separatismus: vyzbrojuje nelegální osetskou a abchazskou armádu a de facto se snaží připojit obě republiky k Rusku.

Zatím posledním incidentem se stal středeční výbuch autobusů, které svážely z Abcházie voliče. Gruzínci obviňují ze zosnování explozí Rusy, proruští Abchazové naopak vidí za incidentem gruzínské tajné služby, které tak mají vyrábět důvod k vojenskému zásahu Gruzie proti Abcházii. Saakašvili včera navštívil raněné v nemocnicích a poděkoval jim za „občanské hrdinství“.

***

Předběžné výsledky

Sjednocené nár. hnutí 61 %

Sjednocená opozice 15 %

křesťanští demokraté 8 %

Strana práce 7 %

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN