Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Nedostatek kanceláří zvedne ceny

Česko

PRAHA V roce 2012 opět v Česku poroste nájemné za kanceláře. V evropských metropolích stoupalo už letos, paradoxně právě kvůli strachu ze zvyšování nájemného.

Vzhledem k tomu, že moderních kanceláří v Evropě začíná být nedostatek kvůli utlumení výstavby v minulých letech, dá se v nadcházejících letech očekávat vzestup nájmů. Nájemci se toho obávají, a snaží se proto předzásobit. Zvýšená poptávka pak následně růst cen skutečně způsobuje. Podle poradenské společnosti DTZ se podobný trend pomalu ukazuje i v Praze. „Nejvyšší dosahované nájemné kleslo ve třetím čtvrtletí loňského roku na 20 až 21 eur za čtvereční metr. Dotklo se tak svého dna a od té doby zůstává stabilní, zatímco pobídky pro nájemce dosáhly již svého maxima,“ vysvětluje analytička DTZ Lenka Šindelářová.

V následujícím období se dá tedy očekávat, že pobídky budou především u těch nejkvalitnějších kanceláří omezovány. V posledním roce a půl si mohli nájemci diktovat podmínky a běžně získat například několikaměsíční nájemní prázdniny, dotaci na vybavení nebo parkovací místa. Teď se však karta poptávky a nabídky obrací, protože kvalitních kanceláří ubývá. Rostoucí poptávka stejně jako v evropských městech bude hnát ceny nahoru.

V Praze stejně jako ve většině evropských metropolí posiluje poptávku po nových kancelářích především snaha optimalizovat náklady – ať už v menších, ale efektivněji využitelných prostorách, nebo v nových budovách s nižšími provozními náklady. Nájemci si jsou dobře vědomi situace na trhu, a snaží se proto ještě využít ochoty pronajímatelů nabízet pobídky, dokud to jde. Ačkoli pobídky budou omezovány, výše nájemného zůstane ještě v příštím roce v Praze stabilní. Stoupat bude napřesrok.

Nejvíce budou nájmy stoupat v příštím roce v Londýně a v metropolích střední a východní Evropy. Způsobí to mimo jiné optimističtějšími předpověďmi růstu ekonomiky ve střední a východní Evropě. U Varšavy firma DTZ očekává vzestup o 6,3 procenta, v Moskvě o 5,6 a v Kyjevě o 5,4 procenta.

***

KANCELÁŘSKÝ TRH

Výše nájemného za m2 a měsíc * Praha: 21 eur * Amsterdam: 29,20 eura * Vídeň: 22,25 eura * Mnichov: 29,50 eura Celkové množství kancelářských ploch v Praze: 3,6 milionu m2 Neobsazenost: 13,8 procenta Kancelářská plocha na zaměstnance: 10 až 15 m2

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...