Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V České Třebové se srazily nákladní vlaky. Škoda je minimálně 150 milionů korun

Drážní hasiči zveřejnili dronem pořízené záběry z nedělní srážky nákladních vlaků v České Třebové. (4. prosince 2023) foto: HZS Správa železnic

Škoda z ranní srážky dvou nákladních vlaků v České Třebové na Orlickoústecku bude nejméně 150 milionů korun. Při nehodě se zranil strojvůdce, vykolejilo 19 vozů a lokomotiva. Řekl to generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.
  10:12aktualizováno  14:19

Provoz osobních vlaků v České Třebové ani na hlavním koridoru Praha - Olomouc nehoda neomezila. Nákladní vlaky jedoucí přes Českou Třebovou využívají trasu přes osobní nádraží.

Nehoda se stala před 6. hodinou ranní na nákladovém nádraží rozsáhlého českotřebovského areálu. „Při vjezdu do nákladového nádraží vjel nákladní vlak na červenou a najel do stojícího nákladního vlaku,“ řekla dopoledne mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Podle Kučery přijíždějící vlak narazil do zadní části vlaku, který se však rozjížděl. U vlaku vjíždějícího do stanice vykolejila lokomotiva a 15 vozů. Další dva vozy vykolejily u rozjíždějícího se vlaku a dva vozy vykolejily u vedle stojící soupravy. „Bylo to jako domino,“ uvedl Kučera. Z fotografií hasičů vyplývá, že řada vozů byla zcela zdemolována.

Zranění utrpěl třicetiletý strojvedoucí z jedoucího vlaku, zdravotničtí záchranáři jej podle policie převezli do nemocnice. Před srážkou stačil z lokomotivy vyskočit. Devětatřicetiletý strojvedoucí druhého vlaku zraněn nebyl. Dechové zkoušky na alkohol byly u obou strojvedoucích negativní, řekla mluvčí policie Andrea Muzikantová. „Jsme na místě a zjišťujeme okolnosti srážky,“ dodala.

Na místě pracují i tři inspektoři Drážní inspekce. „Snažíme se zjistit, zda došlo k selhání člověka, k technické závadě, případně k nějaké systémové chybě, proč vlak nezastavil před vjezdovým návěstidlem do stanice,“ řekl Kučera. Rychlost vlaku vjíždějícího do nádraží podle něj zřejmě byla v desítkách kilometrů v hodině.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Policie se nehodou podle mluvčí bude zabývat pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Podle serveru zdopravy.cz strojvedoucí nákladního vlaku společnost IDS Cargo minul návěstidlo zakazující jízdu a srazil se s před ním stojícím nákladním vlakem již v obvodu stanice.

Hasiči na místo vyslali profesionální jednotku z Ústí nad Orlicí a jednotku Správy železnic Česká Třebová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!