Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Dětským jménům opět kralují Jakub a Eliška. Ubývá Vladimírů či Monik

Ilustrační snímek foto: Nemocnice Na Bulovce

I v roce 2023 byly nejoblíbenějšími českými jmény Jakub a Eliška. Jakub mezi chlapeckými jmény vítězí už od roku 2011, Eliška od roku 2012. Na druhé místo loni poskočil Matyáš, jeho obliba se rychle blíží Jakubovi. Na třetí místo pak podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) spadlo jméno Jan.
  12:16

Obliba dívčích jmen je obecně proměnlivější než u chlapeckých, ale tentokráte se jejich pořadí nezměnilo. „Druhou příčku obsadila Viktorie, třetí byla Anna,“ řekl Marek Rojíček, předseda ČSÚ.

Podle Rojíčka jsou ale mezi nejčastějšími jmény regionální rozdíly. Třeba v Praze v roce 2023 porazilo jméno Matyáš Jakuba, který ale zvítězil v 11 krajích. V Praze mezi dívčími jmény zvítězila Anna. Kuriózní je pak remíza Elišek a Viktorií na Vysočině.

Největší rozdíly byly u jmen Mark, Albert a Artur, ta měla úspěch v obcích nad 50 tisíc obyvatel. Naopak v menších obcích slavila úspěch jména Vítek, Radek a Miroslav. Podobné to bylo i u dívčích jmen. Ve městech měla úspěch jména Sofia, Eva nebo Elizabeth, v menších naopak Vanesa, Štěpánka a Isabela.

Adléta, Baltazar či Ruby

Mezi dětskými jmény ale nejsou jen Kubové a Elišky. Loni matrikáři zapisovali do rodných listů u chlapců i jména jako Adrián, Alfons, Baltazar, Samal, Simeon, Xavier, Valentin nebo Kryšpín. U dívek to pak byla třeba Aisha, Adléta, Odeta, Vilemína, Doubravka, Liana nebo Heda.

I obliba jména má své meziroční skokany, u chlapců to je jméno Theo nebo William, u dívek Lea a Isabela. „Isabela poskočila v pořadí o neuvěřitelných 52 příček,“ vypočítává Rojíček. Naopak loni nejvíce ubylo Vladimírů nebo Ivanů, u dívek Agát a Monik.

„Často se na nás obracejí budoucí rodiče a ptají se, jak jsou která jména populární,“ dodává Rojíček.

Mezigeneračně se dědí častěji chlapecká než dívčí jména, nejčastěji po sobě své syny pojmenovávají Antonínové, Václavové a Františkové, po mamince se jmenují Marie, Zdeňky a Natalie.

V minulosti se mezi nejčastějšími jmény objevovala jména herců a hereček nebo seriálových postav, letos se ale mezi nejčastějšími jmény žádná Esmeralda neobjevila.

Celkem se loni v matrikách objevilo 3 100 chlapeckých a 3 400 ženských jmen. Historicky zaznamenalo mezi roky 1950 a 2023 mezi chlapci nejvíce prvenství jméno Jan, a to 25krát. Následoval Petr s 18 ročníky a Jakub se 17. U dívek ve 25 ročnících zvítězila Jana, následovala Tereza s 15 prvenstvími a Eliška s 12.

Autor: