Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejedlého rady nad zlato? Zemanův muž protekcí získal diplomatický pas

Vladimír Putin

  23:50aktualizováno  7. října 14:00
PRAHA - Rady Martina Nejedlého, jednatele české pobočky ruské společnosti Lukoil Aviation, jsou pro prezidenta Miloše Zemana zjevně nepostradatelné. A to dokonce tak, že si pro něj Kancelář prezidenta republiky vymohla exkluzivní výsadu v podobě diplomatického pasu.

Prezidentův poradce pro energetiku Martin Nejedlý foto: MAFRA - Dan Materna

Přitom podle rozhodnutí prvoinstančního soudu má společnost Lukoil Aviation Czech, které byl Nejedlý jednatelem, státu zaplatit 27,5 milionu korun kvůli porušení smlouvy při skladování leteckého paliva.

Nejedlého Lukoil je v likvidaci. Zaplatíme všechny dluhy, slibuje Zemanův muž

Na diplomatický pas, který usnadňuje cestování po světě, ale mají standardně nárok kromě zaměstnanců ministerstva zahraničí jen vybraní ústavní činitelé. LN se proto snažily zjistit, z jakého důvodu externí Zemanův poradce získal stejné privilegium jako vrcholní představitelé Česka. „O této věci nemám žádné informace. Je třeba se obrátit přímo na pana Nejedlého, popřípadě na vydavatele cestovního pasu,“ řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ministerstvo zahraničních věcí vydání diplomatického pasu pro Nejedlého potvrdilo. Stalo se tak na žádost Hradu. „O vydání požádala Kancelář prezidenta republiky, a to z důvodu, že poradce Nejedlý doprovází jako člen vládní delegace prezidenta při zahraničních cestách,“ napsala LN Irena Valentová z tiskového odboru Černínského paláce. Nejedlý dostal diplomatický pas v roce 2013, s jeho vydáním souhlasil tehdejší ministr Jan Kohout. V květnu se Nejedlý zúčastnil oslav konce války v Moskvě, kam doprovodil Zemana na jednání v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V září pak s prezidentem odcestoval do Číny.

První verdikt: Lukoil Zemanova poradce Nejedlého má státu zaplatit 27,5 milionu

Diplomatický pas usnadňuje cestování: na letištích urychluje odbavení. V zemích, kde platí vízová povinnost, zase často díky tomuto dokladu odpadá složité úřadování před odjezdem. V rozvojovém světě VIP pas otevírá dveře podnikatelům k jednání na té nejvyšší politické a úřednické úrovni. Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody je udělení zvláštních výhod Zemanovu externímu poradci krajně problematické a vnímá jej spíše jako odznak moci. „Nemá žádné diplomatické poslání. To, že jsem v delegaci prezidenta, ze mě nedělá diplomata,“ uvedl pro LN.

Diplomatický pas například nevlastní ani šéf státní agentury CzechInvest, která usiluje o příliv zahraničních investic do Česka a má v cizině síť sedmi zastoupení.

„Žádný pracovník agentury, tedy ani generální ředitel, není držitelem diplomatického pasu,“ uvedla Petra Menclová z CzechInvestu.

Stát zažaluje firmu Zemanova poradce Nejedlého

Podle Svobody nedává diplomatický pas pro Nejedlého smysl i z jednoho mnohem prozaičtějšího důvodu: „Nedokážu si představit, že by někdo pozval prezidenta České republiky a řekl zároveň, že některému ze členů jeho delegace neudělí vízum, protože nemá diplomatický pas.“

Podle Svobody přijímající stát obdrží před příletem soupisku lidí, kteří doprovázejí hlavu státu. Pro ně je třeba vyřídit cestovní formality bez zbytečných prodlev.

„On nemá ruský?“

Udělení diplomatického pasu Nejedlému se podivil Karel Schwarzenberg. Jeho pohled je zajímavý nejen proto, že jde o bývalého ministra zahraničí, ale také o někdejšího hradního kancléře z éry prezidenta Václava Havla. LN napsal: „A já myslel, že má ruský. Těžko odolat žádosti hlavy státu.“

Podnikatel Martin Nejedlý (uprostřed) a prezidentův tajemník Jaroslav Hlinovský...
Martin Nejedlý, jednatel LUKOIL Aviation Czech a místopředseda SPOZ. V pozadí...

Upozornil tím jednak na nadstandardní vazby Nejedlého na Rusko, tak i na skutečnost, že speciální cestovní doklad musel schválit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který přitom se Zemanem v minulosti neměl nejvřelejší vztahy.

Ve snaze ověřit praxi u bývalých hlav státu, oslovily LN i exkancléře Jiřího Weigla, který funkci zastával u Václava Klause. „Diplomatický pas, co si pamatuji, jsem měl jen já a ředitel zahraničního odboru Ladislav Mravec.“

Weigl však nechtěl vyslovit kategorický závěr, neboť na Hradě v rozhodující pozici strávil deset let a třetím rokem je mimo ni.

Případ je pozoruhodný ještě z jednoho důvodu. Přestože prezident Zeman i ministr zahraničí Zaorálek často a rádi zdůrazňují, že jim leží na srdci podpora českých exportérů a ekonomické diplomacie ve světě, zástupci českých firem diplomatický pas nemají.

Podnikatelé bez VIP pasu

„Nikdo z nás tuto šanci nedostal,“ napsal Lidovým novinám Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy, v němž jsou sdruženi největší zaměstnavatelé Česka. Reagoval tím na otázku, zda někdo z vedení svazu diplomatický pas má. Podobně odpověděl i Karel Havlíček, který předsedá Asociaci malých a středních podniků.

„Institut diplomatického pasu samozřejmě znám, nikdy mě ale ani ve snu nenapadlo, že by takovou možnost měli podnikatelé. Sám procestuji třicet zemí za rok,“ uvedl Havlíček, který jezdí do zahraniční s běžným pasem. Oba uvedení zástupci českých exportérů se přitom často účastní i zahraničních misí v doprovodu politiků.

Autor: