Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejhorší sucho první poloviny roku má Česko zřejmě za sebou. Deštivý víkend dosytil alespoň horní vrstvu půdy

Česko

  16:10
Brno - Nejhorší zemědělské sucho první poloviny roku má Česko patrně za sebou. V komentáři k aktuální mapě sucha to uvedli tvůrci portálu InterSucho. Tři nejhorší stupně sucha ze šesti zůstaly v neděli ráno pouze na šesti procentech území republiky díky intenzivním dešťům.

Zaplavená vozovka v humpolecké ulici Na Kasárnách. foto: Tomáš Blažek, MAFRA

V Česku je neobvykle nízká vlhkost půdy, ukazují satelitní data

Při podrobnějším pohledu je však situace extrémně odlišná ve vrstvě půdy do 40 centimetrů a v hlubší vrstvě od jednoho metru. Zatímco v horní vrstvě sucho v Česku prakticky není, hlouběji zůstává situace velmi vážná, vyplývá z dat, která v pondělí vědci na portálu www.intersucho.cz zveřejnili.

U obce Příseky používali hasiči k očištění silnice lopaty a krumpáče.
Bahno na silnici komplikovalo dopravu v obci Brtnice na Vysočině.

Především na Moravě napršelo v sobotu na většině území mezi 20 a 30 milimetry srážek, uvedl na sociální síti Twitter poskytovatel meteorologických služeb Amper Meteo. V Čechách byly úhrny většinou mezi deseti a 20 milimetry. Takové úhrny dokázaly velmi dobře dosytit horní vrstvu půdy, hlouběji už se voda nedostala a situace zůstává téměř neměnná. Podle tvůrců InterSucha je tak současná situace unikátní. „S napětím jsme čekali, zda se voda z víkendových dešťů dostane hlouběji, ale vyschlá půda a žíznivá vegetace toho moc nepropustily,“ uvedli v komentáři na Twitteru.

Velké sucho v hlubší vrstvě tak nadále zůstává v Jeseníkách, na pomezí Pardubického, Jihomoravského a Olomouckého kraje, na Třeboňsku a Českobudějovicku, Karlovarském kraji a v západní části Libereckého kraje. Míru sucha vědci určují při porovnání aktuální nasycenosti půdy a průměrné nasycenosti v letech 1961 až 2010.

Kůrovce je třeba zpomalit jako vir, říká šéf podniku Lesy ČR Josef Vojáček. V krizi vidí i příležitost

Podle předpovědí na nejbližších deset dnů by měla být situace se suchem podobná té současné. Občasné přeháňky a deště a denní teploty mezi 15 a 20 stupni situaci nijak výrazněji nezlepší ani nezhorší.

Loňský chladný a deštivý květen dokázal z velké míry zachránit úrodu po suchém dubnu. Letos je květen o něco teplejší a srážkově chudší než loni, deště navíc přišly později, proto zemědělci očekávají vyšší ztráty. V šesti okresech dokonce očekávají úrodu nižší o více než 40 procent kvůli suchu. Zasažené jsou víceméně všechny plodiny včetně vinné révy, problém mají zemědělci s krmením pro zvířata.

Autor: