Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší belgický rok: 1904

Česko

PRAHA Uplynulo již celé století, ale belgičtí tenisté se jen marně snaží napodobit úspěch z roku 1904. Tehdy si poprvé zahráli Davis Cup a hned zažívali radost z postupu do finále.

Jenže to byli na světě ještě legendární bratři Reginald a Lawrence Dohertyovi, kteří dohromady vyhráli jedenáct grandslamových titulů v singlu a neuvěřitelných dvacet ve čtyřhře.

Nikdy je ovšem nenapadlo, že po nich nikdo nepřevezme štafetu a belgický výběr postupně zapadne do průměru. Přicházela generace za generací, ale další výraznější úspěch nastal až v roce 1999, kdy tým tažený nadějným mladíkem Xavierem Malissem porazil v 1. kole Česko a přes Švýcarsko postoupil až do semifinále. Tam byl ovšem na Francii krátký.

I tak vykřesali v Belgii víru v lepší tenisové zítřky. Ta se navíc stupňovala, když si místo v daviscupovém výběru vysloužil i talentovaný Olivier Rochus a následoval tak příklad svého staršího bratra Christopha, který byl nehrajícím kapitánem Gabrielem Gonzálesem povolán o rok dřív.

„Dokážou sourozenci Rochusové navázat na úspěchy zbožňovaných bratrů Dohertyů?“ přemítala tehdy celá Belgie. Vždyť Olivier hrál v mládežnických kategoriích po boku samotného Rogera Federera.

Dnes už je jasné, že díru do světa neudělají. Rochusové táhnou rodnou zemi už přes deset let a stali se z nich veteráni. Jejich maximem je však čtvrtfinále v roce 2007. Od té doby jsou Belgičané rádi, když se dokážou udržet ve Světové skupině. I tahle generace pomalu stárne a znovu není, kdo by ji nahradil.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...