Pátek 7. června 2024, svátek má Iveta, Slavoj
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Nejlepší je před námi“

Česko

Bude líp, slibuje Obama – Důvěra v prezidenta mírně klesla, přesto je nadále vysoká

Prezident Barack Obama se v projevu v Kongresu chystal přesvědčit Američany, že přijdou lepší časy.

WASHINGTON/PRAHA „Pokud přijde s omezeným množstvím věcí, které se dají realizovat a zároveň nás nebudou stát hromady peněz, pak to bude v pořádku. Ale jestli vyrukuje s nekonečným seznamem toho, co je potřeba udělat, jako to prezidenti mívají ve zvyku, bude to k ničemu,“ shrnul republikán Darrell Issa svá očekávání od projevu, který Barack Obama přednesl včera večer na půdě amerického Kongresu.

Každoročně touto dobou přednáší americký prezident Zprávu o stavu Unie. V Obamově případě o ni ale nešlo, na to je v úřadu moc krátkou dobu. Stejně jako jeho předchůdci si však ani on nenechal utéct příležitost a využil termín tradičního únorového prezidentova projevu k členům obou komor Kongresu, aby jim ve stručnosti nastínil, co má v plánu.

Ne snad, že by to nový prezident nedával už dost dlouho najevo. Přesto – každá příležitost je dobrá, zvlášť když má Obama dva dny na to přednést v Kongresu návrh rozpočtu. Právě proto se mělo za to, že bude mluvit hlavně o ekonomice – že kongresmanům připomene, že více než bilionový deficit zdědil po svém předchůdci Georgi W. Bushovi. A šikovně zdůrazní, že právě kvůli Bushově politice byl nucen vyrukovat s opatřeními, jež enormně zatíží státní kasu.

Například automobilky...

Američané s velkým očekáváním sledují takřka každý Obamův krok. Přestože je u moci teprve měsíc, leccos už stihl, a lidé jej začínají posuzovat mnohem střízlivěji. Vyplývá to i z průzkumu, který nechaly v předvečer Obamova projevu v Kongresu provést list The Washington Post a televize ABC. Lidé se v něm vyjadřovali hlavně k balíčku opatření na záchranu ekonomiky, který bude Ameriku stát téměř 800 miliard dolarů. Pokles důvěry je patrný hlavně u lidí, kteří volí republikány. Zatímco ještě před měsícem ho chválilo 62 %, dnes je to jen 37 % z nich.

Přesto se dá říct, že si Obama u Američanů stojí pořád ještě víc než dobře. V průměru sedm z deseti dotazovaných v průzkumu uvedlo, že věří, že realizuje potřebné změny. Osm z deseti pak dokonce řeklo, že Obama nejen splnil, ale dokonce předčil jejich očekávání.

Ne se vším, co dělá, však lidé souhlasí. Zvlášť problematický se ukázal hlavně jeho plán na záchranu amerických automobilek – po skandálním vystoupením šéfů Fordu, GM a Chrysleru, kteří přiletěli do Washingtonu žádat o finanční pomoc každý svým vlastním soukromým letadlem (a ke všemu napoprvé ani nedokázali vysvětlit, jak došli k sumě, již po Kongresu vyžadovali), jim lidé prostě nevěří, že s financemi od státu správně a smysluplně naloží. Proti novým půjčkám v celkové výši 14 miliard dolarů se v průzkumu postavilo sedm z deseti dotazovaných.

Přestože většina lidí, kteří v anketě odpovídali, Obamu chválí, dvě třetiny z nich mají za to, že se to s Amerikou vůbec nevyvíjí dobře. Nutno ovšem dodat, že ještě před měsícem bylo podobných skeptiků mnohem víc.

Těžká doba Obama se včera chystal oslovit nejen kongresmany, ale celý národ. Jeho slova se dostala i k milionům těch, kteří ho slýchají jednou za čas. A těm se chystal vysvětlit svízelnou situaci země v pochopitelnějších pojmech, podobně jako to učinil v pondělí, když mluvil o problému deficitu státního rozpočtu. „Deficit – tedy rozdíl mezi tím, co vláda vybere na daních a co utratí – není jen abstraktní pojem. Jako u každého dluhu, i u tohoto se platí úroky. A jen za loňský rok dosahují úroky 250 miliard dolarů, což je třikrát víc, než kolik vydáváme na vzdělání,“ citovaly Obamu agentury.

Klíčová ve včerejším projevu měla být pak věta: „Nejlepší dny jsou před námi.“ Prezident věří, že se mu podaří Spojené státy z nynější recese dostat,“ citovaly agentury nejmenovaného člena prezidentova týmu. Obamovi jde zkrátka o získání důvěry lidí, že je schopen krizovou situaci vyřešit. Jak však připomněl deník The Wall Street Journal, „v době, kdy jsou lidé denně bombardováni špatnými zprávami, to není právě snadný úkol“.

***

Co všechno už stihl Barack Obama

EKONOMIKA * prosadil v Kongresu balíček na záchranu ekonomiky, který přijde stát na 787 miliard dolarů. Kritici namítají, že jde o moc velkou sumu a že hrozí, že nebude účelně vynaložena

* zmrazil platy poradcům v Bílém domě. Symbolický akt, v dobách krize nicméně sympatický

POTRATY * zrušil zákaz přispívat z federálních fondů na konta zahraničních nadací, jež podporují právo na potrat

EKOLOGIE * urychlil proces, který stanovuje výrobcům aut nové, přísnější limity pro emise (s účinností od příštího roku)

BOJ S KORUPCÍ * vytáhl do boje proti lobbistům – zakázal jim pracovat pro vládní úřad, u kterého dřív pro někoho lobbovali

VÁLEČNÍ ZAJATCI * vydal nařízení o uzavření věznice na vojenské základně Guantánamo na Kubě. Kritici namítají, že nijak nevyřešil, co se stane s vězni

* vydal nařízení zavřít všechna tajná vězení ve světě, která využívala především rozvědka (CIA) k zadržování a výslechu podezřelých z terorismu

* zakázal mučení a nelidské zacházení s vězni

Autor:

Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin
Imunita v 1 kapsli: Soutěžíme o roční balení přípravku ImuBerin

Chcete podpořit svou imunitu? Zapojte se do soutěže a vyhrajte roční balení komplexního doplňku stravy ImuBerin. Přípravek obsahuje superkombinaci...