Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší titulek pro vaši vědeckou práci

Česko

NOČNÍ HLÍDKA Šéfredaktor slovenského časopisu Týždeň Štefan Hríb doporučil zbavit se většiny slovenských soudců – a myslí to vážně. „Slobodné krajiny by nám museli požičať stovky sudcov na prechodné obdobie, v ktorom si postupne vychováme novú generáciu vlastných mužov a žien hodných talára,“ píše.

Více než 700 slovenských soudců už se připojilo k žalobě proti „diskriminaci“: žádají, aby jim stát dorovnal peníze na úroveň kolegů z někdejšího Speciálního soudu. Ten byl zakládán jako pečlivě vybraná, ostře chráněná a luxusně placená elita, která bude mít na starosti boj s mafií a korupcí. Jeho členové brali 5952 eur (145 tisíc korun), zatímco jejich protějšky na Nejvyšším soudu měly 2592 eur (63 tisíc).

První žaloby podalo jedenáct soudců Nejvyššího soudu a v prosinci vyhráli u první instance. Jejich „zaměstnavatel“, předseda Nejvyššího soudu Štefan Harabín (mečiarovský ministr spravedlnosti a zaťatý odpůrce Speciálního soudu), si nechal schválit od pléna, že nemá proti rozsudku podávat odvolání. „S veľkou väčšinou našich sudcov nemožno pri budovaní slobodného štátu počítať,“ zoufá si nad tím šéfredaktor Týždňa. „Ak vystreli kradmú ruku pre pár miliónov, ako od nich možno očakávať, že budú pevní pri kauzách o miliardy?“ *** Na právnickém blogu Concurring Opinions píše 20. ledna Michelle Harnerová, „profesorka roku“ z Marylandské univerzity, o svém kurzu Legal Profession. Protože právo není jen džob na vydělávání peněz, ale je to ctihodná profese, prosazující své nabyté umění (learned art) v duchu veřejné služby. Každou generaci studentů překvapí, píše Harnerová, že k profesi patří i finanční odpovědnost. Tamní advokátská sdružení „už častokrát odmítla žadatele kvůli jejich dluhům – včetně studentských půjček na školné“. *** Na blogu Cheap Talk vyšel 18. ledna stručný a úderný text Jeffa Ealyho o vhodných titulcích a názvech – čehokoli, ale hlavně vědeckých prací. „Práce nazvaná Law and Finance je zaručeně zásadním prvním textem v oboru, jinak by už takový titulek někdo zabral. Naopak práci Valuation and Dynamic Replication of Contingent Claims in a General Market Environment Based on the Beliefs-Preferences Gauge Symmetry můžete s klidným srdcem vynechat, dokonce i když nevíte, co ta slova znamenají. Titulek říká ‚Nečti mě.‘ “ Varuje před názvy končícími otazníkem: „Pokud se práce jmenuje Is the Folk Theorem Robust?, říká nám tím: ‚Tak vy chcete vědět, jestli je folk theorem robustní. No, kdybych to věděl, tak bych vám to řekl už v titulku.‘ “ *** Kolikrát se člověku poštěstí, že se stane námětem tiskové zprávy Nejvyššího soudu?! Autorovi sloupku se dostalo té cti, když byl předminulý týden na horách. Nejvyšší soud 10. ledna „jednoznačně odmítá tvrzení“, že by tajil informace o členství svých soudců v KSČ.

Jen Nejvyšší soud a naše redakce ví, že 1. prosince žádal kolega Václav Drchal tuto instituci o seznam jejích soudců s komunistickou minulostí a 20. prosince dostal v oficiální odpovědi jediné takové jméno. Pak se ukázalo, že ve straně bylo 44 % Nejvyššího soudu... Ale to nic. My víme, že soud ví, že my víme, že soud ví.

O autorovi| TOMÁŠ NĚMEČEK, redaktor LN

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...