Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejsem odkvetlá růže, má jasno Dlask

Česko

PRAHA Stále mu říkají „Dlasky“ podobně jako kdysi, když v roce 2001 na mistrovství světa v Táboře zazářil ziskem stříbra. V sobotu v boji o domácí titul v Kolíně naznačil, že forma se vrací – ve prospěch stájového kolegy Zdeňka Štybara odvedl velký kus práce, takže se před lídrem českého cyklokrosového pelotonu otevřela cesta k obhajobě.

„Co si budeme namlouvat – kdo jiný byl měl mít právo jezdit celý rok v mistrovském dresu, než ‚Štybi‘? Je světová extratřída, patří mu čtvrté místo ve světovém žebříčku, on ten dres prezentuje nejlíp,“ reagoval Dlask po zisku bronzu.

Je mu dvaatřicet a občas bylo možné zaslechnout, že je odkvetlou růží z Mladé Boleslavi. Od zmíněného Tábora 2001 už světovou medaili nezískal, nejlepšími výsledky byly osmé, resp. sedmé místo v letech 2004 a 2005, často jej pronásledovaly nemoce či zranění.

„Odkvetlá růže? Kdepak. Roky se hlásí, trénink bolí víc, ale pořád se cítím dobře. Uprostřed sezony jsem byl dvakrát nemocný, chtěl to rozzávodit a byla to chyba. Naštěstí mám kolem sebe lidi, kteří mi pomohli zpátky,“ nezapomíná na vděčnost pětinásobný mistr republiky, který hodně sází na zkušenosti.

„I přes nemoci jsem v téhle sezoně odjel několik závodů právě zkušeností. Prosincové výsledky nebyly valné, ale teď už jsem to zase já. Natrénováno mám hodně, bude to lepší,“ je přesvědčený jezdec, který v uplynulých týdnech posbíral v závodech série Superprestige několik umístění v první desítce.

Se Štybarem jsou členy belgického profitýmu Fidea, na rozdíl od kolegy má Dlask postavení dojíždějícího jezdce – s rodinou žije v Česku. Do kopců Jizerských hor „Ve stáji to nikomu nevadí. Před dvěma lety jsme tam s manželkou a dcerkou zkoušeli bydlet, ale vydrželi jsme to tři měsíce. Nejsem ‚Štybi‘, který tam šel ve dvaceti a rychle si přivykne, jsem zafixovaný na svůj region. V Belgii ani nejsou kopce, které potřebuju k tréninku, do podhůří Jizerek to mám z domu sotva třicet kilometrů,“ přibližuje. Navzdory přibývajícímu věku je odhodlaný pouštět se dál a dál do bitev s mladými soupeři.

„Ještě několik sezon můžu závodit a věřím, že dobře. Podívejte se na Verveckena, je mu šestatřicet a vítězí. Abych říkal, že skončím třeba příští rok po mistrovství světa v Táboře, tak to se mi v hlavě nehoní.“

A co takhle pokusit se v blízkosti rybníku Jordán o medailovou reprízu? „Navázat na ten slavný rok 2001? To by bylo prima. Všechno je o víře, přestat věřit by byla chyba. Důležité je, jak si to člověk uspořádá v hlavě a jak umí bojovat sám se sebou,“ přemítá chlapík, jemuž zatím patří na světovém cyklokrosovém žebříčku UCI 19. příčka.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....