Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejsou to přeběhlíci, jen plnili slib

Česko

  9:56
PRAHA - Pokud chtěl někdo destabilizovat předsedu Topolánka, tak se mu to možná na chviličku podařilo. Ale opravdu jen na chviličku. Teď není důvodu pochybovat o tom, že do příštího kongresu máme předsedu, říká šéf Senátu Přemysl Sobotka.

Přemysl Sobotka foto: Lidové noviny

Jak se z přeběhlíka a zrádce stane zničehonic odvážný konstruktivní poslanec?
Nemám rád ani slovo přeběhlík, ani žádné další příměry, které jsem slyšel od pana předsedy Paroubka. Podle mě jsou to lidé, kteří se takto svobodně rozhodli a naplňují část ústavy a svého slibu. Také nevím, proč ČSSD nemluví o Kottovi (Petr Kott byl v minulém funkčním období pro opilství vyloučen z ODS. Přestoupil do US-DEU a jeho hlas pomohl vládě udržet většinu ve sněmovně - pozn. red.)?

Když přeběhl Kott, nebo se Marian Bielesz vzdal mandátu, aby pomohl vládě, byla to hlavně ODS, kdo mluvil o přeběhlících a korupci. Najednou je to jinak i přesto, že ještě nedávno ODS přeběhlictví odmítala?
Ale pánové Pohanka s Melčákem to řekli veřejně s časovým předstihem před hlasováním o vládě. Takže nevidím žádný důvod, proč je nazývat přeběhlíky. Oni se tak rozhodli.

Stejně tak se rozhodli Kott a Bielesz, kteří to také oznámili dopředu a ODS to pak hodnotila jako politickou korupci...
Ale to se bavíme o tom, jak vypadal volební výsledek od roku 1996. Už tehdy byla vlastně podepsána první opoziční smlouva, která vycházela z pera tehdejšího prezidenta Havla. Takže myslím, že tato vláda by měla prosadit změnu volebního systému, aby nedocházelo k tomuto stavu, kdy jsou ti, které někteří nazývají přeběhlíky, někteří jinými slovy. V daném okamžiku se mělo vrátit k původnímu systému přepočítávání hlasů. Ve sněmovně by měl zasedat lichý počet poslanců, přičemž si myslím, že rozumnější číslo je 201 než 199. Samozřejmě to může vytvářet problém při volbě prezidenta, ale to je jednou za pět let. Druhá věc je diskutovat na téma bonusu pro vítěze.

Zpět k přeběhlíkům. Není smutné, že ODS volilo tolik lidí i proto, že slibovala razantní boj proti korupci, přičemž už asi navždy zůstane pachuť, že vláda pouze kvůli korupci vznikla?
Bavíme se o věci, kterou nemáte dokázanou, která je podle mě jen v rovině spekulací. Já si nedovedu představit, že by se tito dva pánové nechali zkorumpovat, protože budou středem pozornosti.

Spekulace o korupci ještě posílila ministryně kultury Helena Třeštíková. Pohrozila totiž demisí proto, že jí Mirek Topolánek do pozice prvního náměstka osobně nutil Františka Formánka. Tedy exponenta ČSSD, člověka údajně blízkého Melčákovi s Pohankou, který měl prý sehrát roli při jejich jednání s ODS. Připomínám ještě, že jde o muže, kterého ministr kultury v první Topolánkově vládě Štěpánek odvolal z náměstkovské funkce. Člověk si říká, že když má takovou funkci dostat „jen“ prostředník, co asi tak dostanou oba poslanci?
V českých poměrech je od první vlády, která vznikla, zvykem, že se kříží pravidlo koaličních partnerů na úrovni náměstků. Jestliže Mirek Topolánek přišel s tímto názorem, je to právo premiéra. A zároveň je právem paní ministryně polemizovat. Nevidím za tím nic dalšího.

Ale proč vůbec Topolánek takového člověka do funkce náměstka prosazoval? To nevypadá příliš věrohodně...
To je otázka pro Mirka Topolánka. Já jsem tady čtyři dny nebyl a nemluvil s ním o tom.

Lídři trojkoalice s Melčákem a Pohankou uzavřeli smlouvu. Ta však není jen na hlasování o důvěře, ale až do roku 2010. Znamená to, že s nimi za zády hodláte vládnout celé funkční období?
Základní zadání a vládní prohlášení je opravdu o reformách, které tato země potřebuje. Premiér Topolánek jasně deklaruje, že jestli se nepodaří prosadit reformy, tak je šance na to svázat nějaký zákon s důvěrou. Takže je to jasné: buď reformní vláda na delší období, nebo je tu téma předčasných voleb.

Nebylo by tedy, než vládnout s Melčákem a Pohankou, poctivější, abyste hned příští měsíc přinesli do sněmovny výrazně pravicový zákon, spojili ho s důvěrou a když ji nedostanete, mohly by být předčasné volby, které jste dlouhodobě požadovali a které si přeje většina lidí v zemi? Nebo budete čekat až do podzimu na státní rozpočet?
Myslím, že státní rozpočet je vždy základní zákon. S ním se svazuje ta slavná stojednička neboli většina ve sněmovně. Ale reformní zákony musí vznikat rychle, není možné čekat až na podzim.

Takže první zákon, se kterým spojíte hlasování o důvěře, má přijít kdy? Za měsíc, za dva?
Záleží na tom, s čím vláda začne. Jestli začne se sociálnem, důchody a zdravotnictvím, tak je to možné v kterýkoli okamžik.

Co vůbec pokládáte za lepší cestu? Držet co nejdéle vratkou vládu opřenou o přeběhlíky, nebo jít do předčasných voleb, když už je k nim po kroku Pohanky s Melčákem snazší cesta?
V daném okamžiku je situace stále křehká a volby jsou stále tématem. Ale bude-li se dařit, ať je tady vláda do roku 2010. Nebude-li se dařit reformní úsilí, tak volby.

Složení a personální obsazení vlády vyvolalo v ODS velké rozpory. Vy a „váš“ Liberecký kraj jste byli menšinou, která stála pevně za Topolánkem. Vám se vyjednaná dohoda na rozdíl od většiny vašich spolustraníků líbila?
Tady přece nejde o to, jestli se mi jména ministrů líbí, nebo ne. Pokud bylo základní vyjednávací pravidlo, že se nebudou vetovat jména, tak druhá strana je přinášela. Mám za sebou několik vyjednávání o koalicích, ať už na kraji, nebo v Liberci a vím, že vyjednávání je umění možného. Tady to bylo umění možného, než že by se mi to líbilo. V daném okamžiku šlo hlavně o program vlády a tady jsme našli větší průsečík. Ahlavně to bylo bez ČSSD a bez náznaku reálné velké koalice.

Neměl Topolánek vyjednávací pozici zkomplikovanou tím, že jste mu vyjednávání s ČSSD zakázali, šéfové lidovců a zelených věděli, že se s nimi prostě dohodnout musí, a mohli si proto diktovat víc než za jiných okolností?
Je potřeba si pamatovat, že kongres stanovil nějaké mantinely, jednalo se i na půdorysu čtyř stran, pak bez zelených. A ve výsledku se došlo k tomu, že by to prakticky byla velká koalice s lidovci. Výkonná rada to rezolutně zamítla. Je možné spekulovat na téma, že na to konto přicházeli koaliční partneři s většími požadavky. Ale to je právě o umění a výsledku.

O dohodu se socialisty a lidovci předtím usiloval sám Topolánek. Bylo to od něj upřímné, nebo se opravdu jen naplňoval scénář Marka Dalíka: „Budeme si s ČSSD jakoby hrát a pak je pošleme do pr...“?
Pana Dalíka nebudu komentovat, protože není součást ODS.

Takže kdyby výkonná rada Topolánkovu dohodu s Paroubkem a Čunkem nesmetla ze stolu, dnes jste opravdu vládli s ČSSD?
To je pravděpodobné. Ale je potřeba si říct, že ČSSD pod vedením Paroubka je neseriózní, pohrávají si se sliby, nic více, nic méně.

Do čela odporu proti Topolánkovi kvůli vyjednaným resortům a obsazení vlády se postavil Pavel Bém, o kterém se traduje, že kdyby Topolánek při krachu býval skončil, asi by se s Paroubkem dohodl...
To je otázka pro Pavla Béma. Ale tam podle mě nešlo o program vlády, ale o personální obsazení. A o tom je v každé demokratické straně možné diskutovat. Že se to bohužel řešilo přes média, je chybou těch, kteří to přes ně řešili. Velká koalice by byla zradou

Nevybíravě hovořil o spolustranících sám Topolánek. Na druhé straně bylo však od patových voleb jasné, že pokud jeden z bloků nesežene přeběhlíka...
Zase říkáte přeběhlíka. Vy se toho slova nezbavíte. Já říkám normálně myslícího poslance (smích).

...zkrátka, že pokud jedna strana nesežene konstruktivního poslance, chcete-li, zvítězí ten, komu se podaří soupeře zničit tím, že napomůže vnitřnímu rozkladu druhé strany a dosáhne soupeřova sesazení. A to se nepodařilo vám, ale v jistou chvíli Jiřímu Paroubkovi. Topolánek měl namále. Proč v tak vypjaté chvíli všichni v ODS přestali „držet basu“ a pustili se do vnitrostranického boje?
Polemizuji se slovem všichni, šlo o několik jedinců. Ale v daném okamžiku byl podstatný výsledek. I hlasování ve výkonné radě, které bylo nakonec jednomyslné z hlediska podpory tohoto projektu. V tom vidím jednotu. Jestli má někdo představu, že je dobré destabilizovat předsedu, tak se mu to možná na chviličku podařilo. Ale opravdu jen na chviličku.

Nepřišlo vám Bémovo jednání nefér? Před několika týdny na kongresu sliboval Topolánkovi loajalitu, během přestřelek v ODS ovšem jeho kolegové z pražské ODS mluvili o tom, že by stranu po případném Topolánkově pádu rád převzal a Bém to nikdy úplně nevyloučil...
To je všechno na úrovni spekulace. Tady je v tomto okamžiku tento pokus a ten je nyní úspěšný.

Vy opravdu nevěříte v zákulisní informace, které tehdy hovořily o tom, že Bém ve shodě s přáním prezidenta Václava Klause po Topolánkově nezdaru - který se tehdy zdál velmi pravděpodobný - převezme stranu a dohodne se se socialisty?
Vzhledem k reakcím, které jsem dostával od členské základny a vzhledem k názorům lidí, se kterými diskutuji - a to třeba i v restauraci u piva - vím, že by právě za zradu pokládali, kdybychom šli do velké koalice.

Co by tedy následovalo, kdyby Topolánek Melčáka s Pohankou nakonec nepřesvědčil?
To je na úrovni spekulací. Ale pevně věřím, že by ODS zůstala principiálně na svém programu. A lidé, kterým se to nelíbí, by museli přemýšlet, jestli chtějí být v ODS.

Takže skutečně hrozilo druhé Sarajevo, jak o tom i někteří politici ODS hovořili?
Ta diskuse přece byla vnitrostranická. A v daném okamžiku není důvod spekulovat o nějakém rozkolu. Naopak, po všech dalších jednáních se ukázalo, že po diskusích se strana opět dostala na jednu pozici.

Myslíte, že ziskem důvěry vládě třenice v ODS definitivně skončily a pozice Mirka Topolánka je opět silná?
ODS je silnou politickou stranou, Mirek Topolánek je předsedou a není důvodu pochybovat o tom, že do příštího kongresu máme předsedu. A pokud bude úspěšný s touto vládou, tak je předpoklad, že bude i pak pokračovat.

Není spíše přání otcem myšlenky? Přeci jen, ta roztržka v ODS byla skutečně velká. Nezafunguje to nyní spíš tak, že kritici navenek dočasně zmlknou, ale v ODS to bude nadále pod povrchem vřít, aby nakonec při sebemenší zámince vybuchla jako tlakový hrnec?
Nevěřím, že by to ještě mělo nějaké dozvuky. Že se v každé demokratické straně diskutuje, jak dál, je normální. Ale já nevidím důvod, proč bychom měli za rok, za dva vzpomínat, co kdo řekl. Mirek Topolánek udělal chybu, jak veřejně mluvil, ale on se za to omluvil.

Omluvy se nedočkal třeba Vlastimil Tlustý. Autora ekonomického programu ODS, dlouholetého stínového ministra financí se Topolánek zřejmě kvůli osobní animozitě zbavil s vysvětlením, že selhal politicky i lidsky, aniž by kdy přesvědčivě vysvětlil, co tím má na mysli. Bylo to od Topolánka správné?
Já ve vládě nebyl, takže nemohu hodnotit vlastní práci Vlastimila Tlustého. Ale jestli to říká premiér, tak měl asi pravdu. Nebudu to dále pitvat, myslím, že to je zbytečné. To si musí vysvětlit ti dva pánové. Klaus je kandidátem č. 1

Za rok touto dobou se bude řešit hlavně prezidentská volba. Z ODS slyším mnoho hlasů, které tvrdí, že Václav Klaus v uplynulých měsících stranu dost poškozoval. Jak ho hodnotíte vy?
Václav Klaus se pohyboval v rámci ústavy, ostatně nic jiného mu ani nezbývalo. Pro mě byla chyba, že v prvních čtrnácti dnech po volbách, kdy ještě sněmovna měla předsedu, a byla šance, že by vláda pana Paroubka podala demisi, tak tam došlo k prvnímu zdržení. A pak už se to všechno táhlo.

Klaus ale udělal i další poměrně kontroverzní kroky a s Topolánkem se dostal do stavu otevřené války. Například když nic netušícího šéfa ODS rovnou jmenoval podruhé premiérem, nebo když nejprve odmítal jmenovat trojkoaliční vládu. To mu nemáte za zlé?
To jsou kroky prezidenta Klause a takhle se on rozhodl. Já to nebudu dále komentovat.

Ptám se na Klause hlavně proto, že se v ODS začíná spekulovat o tom, že by za rok nemusel při prezidentské volbě za své povolební kroky dostat hlasy všech zákonodárců ODS. Je to podle vás reálné?
Prezident Klaus je pro nás kandidátem číslo jedna na tuto funkci pro příští období. Já mu hlas dám.

Vlastně bych jinou veřejnou odpověď od zákonodárce z ODS nečekal. Ale kritiků Klause ve straně přibývá a všichni vědí, že volba je tajná...
To máte pravdu a právě v tom je kouzlo demokracie. Ale já věřím, že naším kandidátem, který splňuje naše požadavky, je Václav Klaus. A že ty hlasy od nás dostane.

Já už jsem ale v ODS slyšel jiný scénář: Václav Klaus sice půjde do prvního kola volby s veřejně deklarovanou podporou ODS jako její kandidát, ale proti němu bude kandidovat někdo jiný. Klaus by mohl i s přispěním části zákonodárců ODS první kolo volby se svým protikandidátem prohrát. A pak by strana hledala kandidáta jiného. V této souvislosti jsem už několikrát slyšel vaše jméno. Chtěl byste být prezidentem?
To je opravdu na špičkové spekulaci. Já myslím, že trochu s nadsázkou mohu říct, že pokud bych o tom vůbec někdy uvažoval, tak mám šest let času. Tak starý si ještě nepřipadám.

Vím, že prezidentská volba je až za rok, ale přesto: kdybyste byl za rok opravdu osloven, tak byste kandidaturu odmítl?
Je to opravdu spekulace a já to nebudu komentovat. Svoji odpověď jsem vám řekl: Václav Klaus je náš kandidát a favorit a já si - v uvozovkách - můžu šest let počkat.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...