Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Největší experiment v dějinách

Česko

Nová éra pro vědu: největší přístroj, jaký kdy člověk postavil, napodobí velký třesk, aby objasnil vesmír

PRAHA Nedaleko Ženevy, v podzemí pod švýcarsko-francouzskými hranicemi, začal včera vědcům sloužit přístroj, který má objasnit vznik vesmíru. Krátce před půl jedenáctou dopoledne prolétly celou drahou nového urychlovače Large Hadron Colider (LHC) první svazky protonů. Obří magnety se supravodivými cívkami je dokážou urychlit až na 99,999999 procenta rychlosti světla. Při srážce dvou takto rychlých protonů se na nesmírně krátký okamžik podaří napodobit podmínky bezprostředně po velkém třesku.

„Přiznám se, že mým prvním pocitem je úleva. LHC je neobyčejně komplexní zařízení. Selhat tady mohlo cokoli v kterýkoli okamžik. Ale dnešek přinesl skvělý start,“ prohlásil po prvních úspěšných testech generální ředitel Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) Robert Aymar.

Nervozita byla namístě.

Vybudování největšího přístroje, jaký kdy člověk postavil, bylo nesmírně nákladné. Dvacet členských států CERN spolu se spolupracujícími zeměmi na něj vynaložilo zhruba šest miliard eur ( 150 miliard korun). Evropa uspěla v projektu, který Spojené státy před patnácti lety po proinvestování dvou miliard dolarů opustily. Je však třeba přiznat, že USA se finančně i účastí vědců na budování LHC podílejí.

Na projektu pracují i odborníci z Akademie věd, Univerzity Karlovy a ČVUT. Největším českým přínosem je spolupráce na vybudování a provozu detektoru ATLAS. Jde o největší měřicí přístroj světa. Jeho výška je srovnatelná se sedmipatrovou budovou.

Spuštění LHC provázely i obavy části veřejnosti. Podle některých hypotéz by při vysoce energetických srážkách mohlo dojít i ke vzniku miniaturních černých děr. Ty podle laické představy pohltí všechnu okolní hmotu, a tedy i zeměkouli. Proti začátku experimentů se znepokojení občané chtěli bránit i soudně. Jejich žaloba však u Evropského soudu pro lidská práva neuspěla.

Vědci vysvětlují, že není žádný důvod k obavám. Černé díry o velikosti, jaká připadá v úvahu, existují jen nesmírně krátký okamžik a pak se vypaří. Výmluvný je i argument poukazující na fakt, že k podobným srážkám dochází přirozeně, při kolizi kosmických částic.

Čtěte TÉMA na straně 3

***

Evropa uspěla v projektu, který USA po investování dvou miliard dolarů opustily

Autor:

Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!
Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!

Rodiče budou jistě souhlasit, že vybrat tu správnou dětskou chůvičku je občas dost fuška. Abychom vám pomohli s rozhodnutím, naše dvě redaktorky...