Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

„Největší hudební svátek“

Česko

Bahenní lázeň možná letos opět čeká na účastníky obřího hudebního festivalu, který včera začal v britském Glastonbury.

LONDÝN Zatím nepříliš známé hudební objevy, prověřené kapely ale i několik „dinosaurů“ čeká na více než sto tisíc návštěvníků letošního festivalu Glastonbury. Jako úvodní kapela byla na včerejší večer vybrána britská formace Maximo Park.

Účastníci „největšího hudebního svátku“ - akce mimořádné co do rozsahu i programové nabídky -ale mají i nehudební starosti. A tou hlavní je počasí.

Již několikrát totiž farmu Worthy, kde se festival koná, skropily husté deště, které travnatou plochu proměnily v obrovské bahniště. A i když zde byl po kalamitě z roku 2005, kdy se množství stanů ocitlo pod vodou, vylepšen vysoušecí systém, i ten má své limity.

A jak na svých internetových stránkách uvedla britská BBC, bouřky a přívalové deště hrozí Glastonbury i tento víkend. „Ta předpověď zní hop - nebo trop. Jestli se nějaká velká (bouřka) nad Glastonbury objeví, tak z toho bude pořádná bahenní lázeň. Stejně tak se ale mohou vyhnout a zůstane tam sucho,“ předpovídal včera expert BBC na počasí Chris Fawkes.

Jistotu ale mají držitelé asi 137 tisíc lístků, které se prodaly během několik týdnů, v kvalitním programu. Během čtyř dnů zde na hlavním pódiu vystoupí takové hvězdy jako Neil Young (a na separátním vystoupení i jeho někdejší parťáci Crosby, Stills and Nash), Bruce Springsteen, skupina Blur či Nick Cave se svými The Bad Seeds. V Glastonbury se objeví i kapely Franz Ferdinand, The Prodigy, či „enfant terrible“ britského společenského života Pete Doherty.

Pořadatelé ale pouze nesázeli na jistotu, kromě „prověřených“ jmen se tu objeví i množství neznámých tváří či teprve vycházejících hvězd. Celkový počet interpretů se pohybuje kolem tří set.

Hudební festival v Glastonbury pořádá Michael Eavis na své farmě Worthy již od roku 1970. Jeho věhlasu a nabitému programu odpovídá i cena vstupenek. Letos se prodávaly po 175 librách - tedy v přepočtu po asi 5400 Kč.

***

Glastonbury 2009

* Festival začal večer, trvá až do neděle * Letos se prodalo 137 tisíc vstupenek * Vystoupí zde asi tři sta zpěváků, zpěvaček a skupin, například Neil Young, Blur, Nick Cave, Status Quo či Eagles of Death Metal

Autor: