Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Největší letní posily? Hlavně navrátilci

Česko

Roli lídra na přestupovém trhu si ve fotbalové lize udržela mistrovská Slavia * Na úsporný režim najela během pauzy Sparta

Fotbalová liga začíná za 4 dny PRAHA I když si fotbalová liga dopřála na měsíc a půl odpočinek, klid v klubech rozhodně nepanoval. Co bylo nejcharakterističtějším znakem přestupového období před začátkem nové sezony?

Řada hráčů, kteří si na českých trávnících udělali jméno a díky tomu vyrazili za hranice, se nyní vrací zpátky. U Vlčka, Krajčíka, Kaloudy či Rajnocha budou moci fanoušci už od nadcházejícího víkendu porovnat, jak osvědčené opory změnila zahraniční zkušenost.

„Jsem přesvědčený, že znovu zaujmou klíčovou roli v sestavách svých mužstev,“ vnímá trenér Josef Csaplár optimisticky vlnu comebacků. „Třeba Slavia se s Vlčkem a Krajčíkem asi trefila. Nesmíme ale také zapomenout, že jsou všichni o nějaký ten rok starší,“ připomíná expert Vladimír Táborský, že na místě nejsou přehnaná očekávání.

Do největší přestavby týmu se pustil právě mistrovský tým, ačkoliv minulou sezonu s přehledem ovládl a zdánlivě neměl důvod k průvanu v kabině. „Jenže u Slavie mám pocit, že se jako jediná posiluje tak, aby byla konkurenceschopnější v Evropě, a ne jen u nás,“ ospravedlňuje Táborský razantní řez.

Šokující odchod kapitána Brabce překryl pestrý mix nákupů. Nejlepší střelec sestupujícího Žižkova Naumov, potenciální mozek zálohy Ragued z Tuniska nebo obránce Čelůstka ze Zlína, který dal Slavii přednost před odchodem do bundesligy. Mezi nimi vyčnívá nejdražší letní akvizice Adam Hloušek. Může se 25 milionů korun za jabloneckého záložníka červenobílým vyplatit? „Adama znám, žije jen pro fotbal. V tomhle je obrovská výjimka. Potřebuje ale čas,“ ohodnotil Hlouškovy kvality bývalý útočník Slavie Pavel Kuka.

Naopak Sparta najela v období ekonomické i výsledkové krize na úsporný režim. Obránci Hoheneder a Kuncl dorazili na Letnou po vypršení svých předchozích kontraktů, trojici Kalouda, Střeštík s Rusem Prudnikovem potom získala Sparta na hostování. Žádný další nováček rudý dres na podzim pravděpodobně neoblékne.

Navíc podle sestavy z posledních přípravných utkání je možné, že ani jeden nováček se na úvod sezony do základní sestavy nevejde.

„I tak půjdu s kůží na trh a řeknu, že se oproti jaru posílila Sparta z ligy nejvíc,“ ohodnotil Csaplár příznivě přestupovou politiku vicemistra. V Boleslavi oživují duch úspěšné sezony I když od nejúspěšnější sezony Mladé Boleslavi už uplynuly tři roky, současné mužstvo částečně připomíná to, které si vybojovalo postup do předkola Ligy mistrů. Pod trenérem Dušanem Uhrinem mladším by v útoku mohla ožít úspěšná spolupráce Kuliče s Peckou. K tomu je nutné přičíst návrat člena širšího reprezentačního kádru Jana Rajnocha z nevydařeného hostování v Chotěbuzi. Podle Kuky od Rajnochova odchodu se ho Středočechům nepodařilo nahradit. „Od jeho odchodu se neustále rozhlíželi a hledali takového hráče.“

Týmy ze špičky jsou na tom dobře v porovnání s některými týmy z nižších pater poslední ligové tabulky. „Hodně důležitých hráčů odešlo z Brna,“ ukázal Táborský na jeden z příkladů. Klub, jehož vedení se ujal bývalý šéf svazu Pavel Mokrý, jako nejzvučnější posilu přivábil pětatřicetiletého veterána Dostálka, který patří třetiligové Líšni. Kromě výměny trenéra mají nulu v kolonce příchodů také střížkovští Bohemians Praha.

***

Největší posily

ligových klubů

Slavia Praha

Vlček (Anderlecht), Krajčík

(Reggina), Hloušek (Jablonec),

Naumov (Žižkov), Vomáčka

(Žilina)

Sparta Praha

Kalouda (CSKA Moskva),

Hoheneder (Linec), Prudnikov

(Spartak Moskva), Kuncl

(Brno), Střeštík (Brno)

Olomouc

Otepka (Ostrava)

Jablonec

Drsek (Kladno), Vošahlík

(Bohemians Praha), Jablonský

(Slavia), Huber (Sparta)

Mladá Boleslav

Rajnoch (Chotěbuz), Kulič

(Sparta), Vorel (Slavia)

Plzeň

Střihavka (Ostrava), Rajtoral

(Ostrava)

Ostrava

Baránek (Zlín), Varadi

(Plzeň), Strnad (Bohemians

1905)

Brno

Dostálek (Zlín)

Bohemians 1905

Zelenka (Dukla), Dian (Čáslav)

Slovácko

Švancara (Žižkov), Urbánek

(Artmedia Petržalka),

T. Abrahám (Xanthi)

Autor: