Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejvíc patentů přihlašuje Škodovka

Česko

PRAHA Firmou, která v Česku přihlašuje nejvíc patentů, je automobilka Škoda Auto. Do popředí se dostává liberecká společnost Elmarco, která se zaměřuje na průmyslovou výrobu nanovláken. V první desítce jsou také tři vysoké školy.

Počet udělených patentů v Česku se od vstupu do Evropské unie více než zdvojnásobil. Patentová aktivita českých vynálezců však spíše stagnuje, nárůst je dán tím, že nyní v Česku platí i evropské patenty.

Zatímco v roce 2004 bylo v ČR celkem více než 1600 povolených patentů, v minulém roce to bylo již téměř 4800, plyne z výroční zprávy Úřadu průmyslového vlastnictví České republiky (ÚPV) za minulý rok. Část informací pochází z informací Jihomoravského inovačního centra (JIC).

Patentů udělených národní cestou přes ÚPV bylo loni sice 1280, z toho však domácím přihlašovatelům patřilo pouze 239. Přitom například již v roce 2005 bylo domácím přihlašovatelům uděleno 349 patentů a předloni 227. Loni byl největší zájem o získání patentu z oboru měření, optiky, fotografie, dopravy nebo stavby. „Mezi přihlášky se dostalo i několik nápadů na populární perpetum mobile,“ řekl ČTK Jaroslav Kozák, ředitel patentového odboru ÚPV.

Stát i kraje se snaží vyšší patentovou aktivitu stimulovat. Na výdaje spojené s patentováním je možné získat dotaci jeden milion korun z operačního programu podnikání a inovace. Na tento program bylo určeno 60 milionů Kč a podle agentury CzechInvest je v současnosti registrováno asi 200 žádostí. Jsou zde i další možnosti pomoci vynálezcům. Například Jihomoravské inovační centrum zřídilo jako první v ČR Patentový a licenční fond.

Patent umožňuje majiteli po určitou dobu, v Česku až 20 let, výlučné užívání. Během této doby se platí udržovací poplatky, které postupem doby narůstají. Poplatky na celé dvacetileté období se v ČR pohybují kolem 170 000 korun. Průměrná doba trvání patentu je však poloviční.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...