Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší soud paralyzuje vyšetřování kauzy Nagyová. Boček nevypovídá

Roman Boček odjíždí od okresního soudu v Ostravě. Soud na něj uvalil vazbu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Boček odjíždí od okresního soudu v Ostravě. Soud na něj uvalil vazbu. | foto: ČTK

PRAHA Aktuální rozhodnutí Nejvyššího soudu, které ochránilo trio exposlanců před policií, paralyzuje i další vyšetřování. Nejnověji odmítl vypovídat státní úředník Roman Boček, jenž je kvůli rozdávání trafik vazebně stíhán.

"Prvním, hlavním důvodem je aktuální situace po rozhodnutí Nejvyššího soudu, kdy nejsou vyjasněny základní právní otázky trestní odpovědnosti," řekl serveru Lidovky.cz Bočkův advokát Filip Seifert. "Druhý důvod je, že stále nebylo rozhodnuto o naší stížnosti proti zahájení trestního stíhání. A poslední důvod: stále nás nenechali nahlédnout do spisu," pokračoval Seifert.

Současně upozornil, že o nahlédnutí požádal poprvé před měsícem, konkrétně 14. června. "Dnes řekli, že si mám o nahlédnutí znovu požádat. Musíte si  uvědomit, že vypracováváme stížnosti a nic kromě obvinění nemám v ruce. Tím pádem nemohou být naše stížnosti tak kvalitní a konkrétní, protože nemůžeme operovat s tím, co mají ve spise."

Čekají a čekují

Zlomové usnesení

  • Proč pustil Nejvyšší soud trafikanty:

Dokument: přečtěte si klíčové pasáže usnesení

  • Jak na Nejvyšší soud reagoval Ištvan:

Ištvan stahuje žádost o vydání Nečase, zkoumá rozsah imunity

Jak na usnesení reagoval Miroslav Kalousek a Petr Nečas:

Pokud je Ištvan čestný muž, měl by rezignovat, říká Nečas

  • První reakce propuštěných trafikantů:

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř. Všichni poděkovali i dozorcům

  • Otázky a odpovědi: Pomohl Nejvyšší soud i Nagyové a Bočkovi

Stručně a přehledně: komu Nejvyšší soud pomohl a komu ne

Seifert není jediným obhájcem, kterému se postup žalobců při vyšetřování nelíbí. Advokát Marka Šnajdra Lukáš Trojan kvůli tomu již podal podnět na Nejvyšší státní zastupitelství. Podle Trojana jsou totiž další výslechy ve věci politické korupce nezákonné.

"Podnět posoudíme a vyhodnotíme i s ohledem na posuzované stížnosti obviněných proti usnesení zastupitelství v Olomouci o zahájení jejich trestní stíhání. Zákonná lhůta na vyřízení podnětu je dva měsíce, ale naší snahou je podnět vyřídit bez zbytečného prodlení," řekla k Trojanovu podnětu mluvčí Nejvyššího zastupitelství Hana Markusová.

Vyšetřování navíc brzdí fakt, že z rozhodnutí Nejvyššího soudu mají právníci obviněných i žalobci v ruce jedinou stránku. Klíčové odůvodnění, které soudní senát dopsal až dnes ráno, rozhodnutí rozšířilo na sedm stran. Dokument by měl podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Knötiga dorazit do datových schránek zúčastněných do konce týdne. "Kontroloval jsem si datovou schránku a ještě mi nic nedorazilo," řekl serveru Lidovky.cz Lukáš Trojan, obhájce Marka Šnajdra. Právě on podnět k nejvyššímu soudu podal.

Ani korumpovaní, ani korumpující. Jen zprostředkovatelé

Úředník Boček a Nečasova pobočnice a partnerka Jana Nagyová mohou být nakonec jedinými, kdo se bude v kauze Trafiky zpovídat u soudu. Jak konstatoval Nejvyšší soud, trojici exposlanců chránila v době dohod imunita. Žalobce Ištvan také stáhnul žádost o vydání Petra Nečase, který stal na opačném konci řetězce a jenž tak zatím nemůže být obviněn.

Podtrženo, sečteno: momentálně vše nasvědčuje tomu, že stíhán nebude ani ten, kdo trafiky nabízel (Nečas), ani ti, kdo je přijali (Tluchoř, Šnajdr, Fuksa). A trestní stíhání bude pokračovat pouze u zprostředkovatelů (Boček a Nagyová).

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...