Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší soud paralyzuje vyšetřování kauzy Nagyová. Boček nevypovídá

Roman Boček odjíždí od okresního soudu v Ostravě. Soud na něj uvalil vazbu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Boček odjíždí od okresního soudu v Ostravě. Soud na něj uvalil vazbu. | foto: ČTK

PRAHA Aktuální rozhodnutí Nejvyššího soudu, které ochránilo trio exposlanců před policií, paralyzuje i další vyšetřování. Nejnověji odmítl vypovídat státní úředník Roman Boček, jenž je kvůli rozdávání trafik vazebně stíhán.

"Prvním, hlavním důvodem je aktuální situace po rozhodnutí Nejvyššího soudu, kdy nejsou vyjasněny základní právní otázky trestní odpovědnosti," řekl serveru Lidovky.cz Bočkův advokát Filip Seifert. "Druhý důvod je, že stále nebylo rozhodnuto o naší stížnosti proti zahájení trestního stíhání. A poslední důvod: stále nás nenechali nahlédnout do spisu," pokračoval Seifert.

Současně upozornil, že o nahlédnutí požádal poprvé před měsícem, konkrétně 14. června. "Dnes řekli, že si mám o nahlédnutí znovu požádat. Musíte si  uvědomit, že vypracováváme stížnosti a nic kromě obvinění nemám v ruce. Tím pádem nemohou být naše stížnosti tak kvalitní a konkrétní, protože nemůžeme operovat s tím, co mají ve spise."

Čekají a čekují

Zlomové usnesení

  • Proč pustil Nejvyšší soud trafikanty:

Dokument: přečtěte si klíčové pasáže usnesení

  • Jak na Nejvyšší soud reagoval Ištvan:

Ištvan stahuje žádost o vydání Nečase, zkoumá rozsah imunity

Jak na usnesení reagoval Miroslav Kalousek a Petr Nečas:

Pokud je Ištvan čestný muž, měl by rezignovat, říká Nečas

  • První reakce propuštěných trafikantů:

Fuksa, Šnajdr a Tluchoř. Všichni poděkovali i dozorcům

  • Otázky a odpovědi: Pomohl Nejvyšší soud i Nagyové a Bočkovi

Stručně a přehledně: komu Nejvyšší soud pomohl a komu ne

Seifert není jediným obhájcem, kterému se postup žalobců při vyšetřování nelíbí. Advokát Marka Šnajdra Lukáš Trojan kvůli tomu již podal podnět na Nejvyšší státní zastupitelství. Podle Trojana jsou totiž další výslechy ve věci politické korupce nezákonné.

"Podnět posoudíme a vyhodnotíme i s ohledem na posuzované stížnosti obviněných proti usnesení zastupitelství v Olomouci o zahájení jejich trestní stíhání. Zákonná lhůta na vyřízení podnětu je dva měsíce, ale naší snahou je podnět vyřídit bez zbytečného prodlení," řekla k Trojanovu podnětu mluvčí Nejvyššího zastupitelství Hana Markusová.

Vyšetřování navíc brzdí fakt, že z rozhodnutí Nejvyššího soudu mají právníci obviněných i žalobci v ruce jedinou stránku. Klíčové odůvodnění, které soudní senát dopsal až dnes ráno, rozhodnutí rozšířilo na sedm stran. Dokument by měl podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Knötiga dorazit do datových schránek zúčastněných do konce týdne. "Kontroloval jsem si datovou schránku a ještě mi nic nedorazilo," řekl serveru Lidovky.cz Lukáš Trojan, obhájce Marka Šnajdra. Právě on podnět k nejvyššímu soudu podal.

Ani korumpovaní, ani korumpující. Jen zprostředkovatelé

Úředník Boček a Nečasova pobočnice a partnerka Jana Nagyová mohou být nakonec jedinými, kdo se bude v kauze Trafiky zpovídat u soudu. Jak konstatoval Nejvyšší soud, trojici exposlanců chránila v době dohod imunita. Žalobce Ištvan také stáhnul žádost o vydání Petra Nečase, který stal na opačném konci řetězce a jenž tak zatím nemůže být obviněn.

Podtrženo, sečteno: momentálně vše nasvědčuje tomu, že stíhán nebude ani ten, kdo trafiky nabízel (Nečas), ani ti, kdo je přijali (Tluchoř, Šnajdr, Fuksa). A trestní stíhání bude pokračovat pouze u zprostředkovatelů (Boček a Nagyová).

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...