Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Dee Anthony americký hudební manažer

Výčet osobností, s nimiž Dee Anthony spolupracoval, je vlastně heslářem „Who is Who“ v rockové muzice. Podílel se například na úspěšné kariéře Joe Cockera či skupin Emerson, Lake and Palmer, Traffic a Jethro Tull.

Nejzajímavější kapitolou jeho téměř půlstoleté dráhy bylo proslavení britského kytaristy a zpěváka Petera Framptona, jehož bývalá kapela Humble Pie si manažera najala v roce 1969, aby jí pomohl proniknout na zámořský trh. Když frontman záhy odešel na sólovou dráhu, Anthony ho přiměl k natočení fenomenální živé desky Frampton Comes Alive! (1976), která vévodila deset týdnů žebříčku a prodalo se jí přes šest milionů kusů.

Ztráta soudnosti však oba vzápětí vedla ke zpěvákově účasti ve Schultzově filmovém propadáku Sgt. Pepper’s Lonely Heart Club Band (1978), volně inspirovaném písněmi Beatles, načež se jejich cesty rozešly. Promotér se pak mimo jiné věnoval kapele Devo, australskému písničkáři Peteru Allanovi a v půlce devadesátých let odešel do ústraní.

Dee Anthony zemřel v neděli v Norwalku, ve státě Connecticut, ve věku třiaosmdesáti let. Příčinou jeho smrti byl zápal plic. Jeho manželství s Harriet Cohenovou skončilo rozvodem, dcera Michele byla prezidentkou firmy Sony Music.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek