Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Richard Meale australský skladatel a klavírista Byl předním představitelem a propagátorem avantgardní a experimentální hudby u protinožců. Rodák ze Sydney vystudoval na konzervatoři hru na klavír, klarinet, harfu a teorii hudby. Vzdělání prohloubil posléze na amerických univerzitách, kde se zabýval průzkumem japonské dvorní muziky a rytmických orchestrů gamelan z Indonésie. V letech 1969-1988 učil na vysoké škole v Adelaide a v rozhlase uváděl Boulezova či Messiaenova díla.

Jako autor prošel cestou od ovlivnění Novou hudbou, jež je patrna v atonálních postupech v jeho průkopnické Sonátě pro flétnu a klavír (1960), skladbě Homage to Garcia Lorca (1964), orchestrální kompozici Viridian (1979) a Druhém smyčcovém kvartetu (1980), k posluchačsky přístupnějším dílům, která byla mnohokrát prováděna i na evropských pódiích, například v rámci polského festivalu Varšavský podzim.

K Mealeovým nejznámějším opusům patří orchestrální skladba Very High Kings (1968) a opera Voss (1986) na libreto spisovatele Davida Maloufa dle stejnojmenného románu o kolonizaci země na počátku 19. století laureáta Nobelovy ceny Patricka Whitea, který vyšel česky jako Poušť Johna Vosse v překladu Antonína Přidala v roce 1980. Malouf se také podílel na další opeře Mer de glace (1986-1991), jež si vzala inspiraci ze slavné knihy Mary Shelleyové Frankenstein čili moderní Prometheus.

V roce 1971 obdržel Řád britského impéria a o čtrnáct let později nejvyšší australský řád. Zemřel v pondělí v Sydney ve věku sedmasedmdesáti let.

***

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!